Anemia – objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie

Anemia - objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie

Anemia jest stanem patologicznym, który powstaje w wyniku obniżenia wartości hemoglobiny (w skrócie Hb) we krwi. Obniżenie wartości Hb ponad wartość progową wiąże się z niedostateczną podażą tlenu przenoszonego przez krwiobieg. W początkowej fazie anemia może wiązać się z łagodnymi objawami, które często są trudne do zdiagnozowania. Przeanalizujmy szczegółowo różne rodzaje anemii, objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

ANEMIA KIEDYŚ – LATA 60 I 70

Anemia jest chorobą szczególnie rozpowszechnioną na całym świecie, zwłaszcza u dzieci. Ten patologiczny stan występuje, gdy krew nie jest w stanie przenosić wystarczającej ilości tlenu, dlatego hemoglobina ma tendencję do spadku poza normalny poziom. Około lat 60-tych i 70-tych niedokrwistość była jedną z najczęstszych patologii w USA, gdzie wiele przypadków odnotowywano u dzieci i młodzieży.

Jakie są objawy anemii?

W większości przypadków niedokrwistość przebiega bezobjawowo i jest trudna do zdiagnozowania. Objawy wczesnego stadium anemii mogą być dość niejasne i często mylone z innymi zaburzeniami. Osoby z anemią wykazują nadmierne zmęczenie, któremu towarzyszą ogólne trudności z koncentracją.

Niedokrwistość może wiązać się z dusznością, bladością skóry i błon śluzowych, bólem lewego boku i powiększeniem śledziony. Cięższe postacie niedokrwistości mogą również upośledzać czynność serca, zwiększając rzut serca, co prowadzi do niewydolności serca i kołatania serca, przerostu komór serca. Jednym z najbardziej zauważalnych objawów anemii jest łamliwość paznokci, zmiana ich naturalnego kształtu.

Do najbardziej charakterystycznych objawów anemii należą:

nadmierne uczucie zmęczenia i ogólnego wyczerpania, bladość, duszność, kołatanie serca i tachykardia, ból głowy, senność, ból języka, świąd, dysfagia, szumy uszne i zmienione odczuwanie smaku, zanikowe zapalenie szkliwa, łamliwe paznokcie, które łatwo się łamią oraz szczególnie bolesne owrzodzenia.

Niedokrwistość może dotyczyć głównie kobiet w młodym wieku, z aktywną miesiączką, ale także kobiet w zaawansowanym wieku w okresie menopauzalnym, w wyniku deficytu poziomu żelaza.

Jakie są przyczyny anemii?

Jakie są przyczyny anemii?

Niedokrwistość obejmuje kilka przyczyn, w tym utratę krwi z powodu ostrych konsekwencji, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody, rak żołądka, hemoroidy; zmiany w produkcji czerwonych krwinek; zniszczenie czerwonych krwinek; choroby zapalne; krwiomocz; infekcje, miesiączka i ciąża.

Jakie są rodzaje anemii?

W zależności od rodzaju anemii, mogą wystąpić różne objawy. Niedokrwistości są podzielone na różne rodzaje w oparciu o konkretne wady, w tym:

  • Niedokrwistość aplastyczna (defekt prekursorów krwiotwórczych)
  • Niedokrwistość megaloblastyczna i zespół mielodysplastyczny (defekt DNA)
  • Niedokrwistość spowodowana przewlekłą nefropatią, niedoborem żelaza, niedoborem hormonu EPO (defekt tworzenia Hb)
  • Niedokrwistość spowodowana zwiększoną hemolizą
  • niedokrwistości hemolityczne pozakorpusowe (wywołane przez leki, posocznicę, choroby zakaźne, autoprzeciwciała, choroby metaboliczne, narkomanię, przetoczenia krwi niezgodnej grupy, zaburzenia równowagi osmotycznej i pasożyty)
  • Niedokrwistości z powodu przecieku (spowodowane przewlekłym krwawieniem)
  • Niedokrwistości spowodowane hipersplenizmem (nieprawidłowe funkcjonowanie śledziony)

Anemia często występuje jako konsekwencja innych chorób, które mogą prowadzić do śmierci, takich jak białaczka i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Diagnoza i leczenie anemii

Diagnoza i leczenie anemii

Diagnostyka anemii obejmuje ocenę poziomu hemoglobiny w krwiobiegu, poprzez analizę laboratoryjną. W przypadku nieprawidłowej analizy, lekarz może zaplanować dalsze badania, takie jak sideremia, stężenie żelaza we krwi. W większości przypadków patologia ta może być leczona bez ryzyka, dzięki przyjmowaniu żelaza, terapiom farmakologicznym i możliwości transfuzji.

Dieta i odżywianie przy anemii

W przypadku anemii należy zmodyfikować sposób odżywiania. Osoby cierpiące na anemię powinny spożywać pokarmy bogate w żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo we krwi znajduje się głównie w czerwonym mięsie, owocach morza, wątrobie i drobiu. Żelazo niehemowe znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego, roślinach strączkowych, zbożach, rafinowanych mąkach, orzechach i nasionach. W przypadku anemii często zaleca się stosowanie określonych suplementów diety.

Dodaj komentarz