Ból mięśni – objawy, przyczyny, prawidłowa diagnoza i naturalne środki zaradcze

Ból mięśni - objawy, przyczyny, prawidłowa diagnoza i naturalne środki zaradcze

Ból mięśni jest bardzo częstym objawem, szczególnie u osób wykonujących intensywny wysiłek fizyczny lub prowadzących zbyt siedzący tryb życia. Przyczyny pojawienia się takiego bólu mogą być różne, ale często może on być związany z poważnymi schorzeniami i chorobami.

Współczesny styl życia, coraz bardziej siedzący tryb pracy i brak sportu powodują, że muskulatura jest mniej napięta i słabsza, co wiąże się z ryzykiem częstych bólów mięśniowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi, widząc w szczegółach, jakie są przyczyny, zagrożenia i jakie naturalne środki i zabiegi można zastosować, aby znaleźć ulgę.

Co to są bóle mięśni i jakie są ich objawy?

W medycynie, najlepszym terminem na określenie bólu mięśni jest „mialgia”. Terminologia ta odnosi się do wszystkich bólów, które mogą dotyczyć kończyn dolnych, górnych, klatki piersiowej i pleców.

Naderwanie mięśnia różni się od naciągnięcia mięśnia tym, że w tym drugim przypadku włókna mięśniowe nie zostają przerwane, ale są nadmiernie rozciągnięte, co powoduje ból i niewielkie ilości krwi.

Naderwanie mięśnia jest definiowane jako uraz, w którym tkanka mięśniowa zostaje przerwana. Dzieje się tak, gdy spora liczba włókien mięśniowych zostaje przerwana. Może wystąpić w wielu obszarach ciała, ale mięśnie, w których łzy występują najczęściej, to nogi.

Główne objawy, które są związane z bólem to:

  • osłabienie mięśni;
  • nadmierne zmęczenie;
  • ból głowy; gorączka i dreszcze;
  • objawy grypopodobne;
  • sztywność, obrzęk i miejscowe zaczerwienienie;
  • zaburzenia różnych narządów i układów.

Istotne jest, aby mieć pełny obraz stanu pacjenta, dobrze zrozumieć objawy, aby określić, czy może istnieć patologia leżąca u podstaw zaburzeń. Często bóle są krótkotrwałe i trwają tylko kilka dni. W innych przypadkach jednak, mogą one być uporczywe i ostre bez możliwości znalezienia przyczyny. Dlatego zaleca się konsultację ze specjalistą w celu postawienia dokładnej diagnozy i zastosowania odpowiedniej terapii.

Spróbuj żel na bóle stawów i mięśni – Arthrolon

Jakie są przyczyny bólu mięśni?

Jakie są przyczyny bólu mięśni?

Przyczyny bólu mięśni mogą być różnego rodzaju, wśród głównych mamy:

  • kontuzje i urazy związane z intensywną aktywnością fizyczną;
  • choroby takie jak: grypa, infekcje bakteryjne lub wirusowe, reumatyzm, nowotwory;
  • choroby układu mięśniowego;
  • polio, kifoza, lordoza i skolioza;
  • przyjmowanie leków na obniżenie poziomu cholesterolu lub ciśnienia krwi, lub substancji takich jak kokaina i inne narkotyki;
  • silne napięcie lub stres;
  • niedobór potasu;
  • odwodnienie;
  • zapalenie więzadeł;
  • niezrównoważona dieta;
  • nagromadzenie kwasu mlekowego;
  • zła postawa ciała;
  • przewlekły lub potreningowy ból mięśni;

Rodzaje bólu mięśni

Ból mięśni może obejmować określone grupy mięśni, takie jak szyja, ramiona i nogi, a nawet tkanki otaczające je, takie jak więzadła, ścięgna, kości, stawy i tkanki miękkie. Może być spowodowany złą postawą, ćwiczeniami lub urazami. Ból miejscowy ma specyficzne cechy: łagodny, krótkotrwały, łatwo wykrywalna przyczyna i gojenie po kilku dniach.

Z kolei rozlany ból mięśniowy obejmuje dużą część mięśni, a jego najczęstszą przyczyną jest grypa, która objawia się w pierwszych dniach bólem mięśni. W innych przypadkach mogą występować choroby podstawowe, które wymagają interwencji specjalisty w celu uzyskania dokładnej diagnozy i odpowiedniej terapii.

Niektóre osoby mogą występować z bólami związanymi z przewlekłym uporczywym zmęczeniem, nie mając chwil ulgi. Przyczyną może być bezsenność, niedobór witamin i białka oraz niewłaściwa dieta, anemia, niedoczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne i reumatyczne, choroby przewodu pokarmowego, cukrzyca. W przypadku bólu mięśni ramion, pierwszą przyczyną, którą należy wykluczyć jest zawał serca, objawiający się bólem w klatce piersiowej, który rozprzestrzenia się na lewe ramię.

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

W przypadku bólu mięśni należy zasięgnąć porady lekarza, gdy:

  • ból utrzymuje się przez kilka dni i jest silny;
  • jeśli nie możesz zrozumieć przyczyny
  • jeśli występuje u dzieci
  • w przypadku infekcji, stanów zapalnych lub ukąszeń zwierząt;
  • masz trudności z oddychaniem, przełykaniem, osłabienie, wymioty i wysoką gorączkę.

Zapobieganie i diagnostyka bólu mięśni

Zapobieganie i diagnostyka bólu mięśni

Aby uniknąć pojawienia się dokuczliwego bólu mięśni, zawsze zaleca się rozgrzanie mięśni przed jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym, picie płynów przed, w trakcie i po uprawianiu sportu, a w przypadku pracy siedzącej – krótkie spacery co godzinę.

Ważne jest, aby zidentyfikować główne cechy bólu w celu postawienia dokładnej diagnozy. Pacjent musi być w stanie powiedzieć swojemu lekarzowi, jaki jest rodzaj bólu, jak długo trwa i czy występują inne objawy. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji lekarz przystępuje do badania, które pozwoli mu na postawienie wstępnej diagnozy, która następnie zostanie potwierdzona badaniami krwi, tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym oraz biopsją.

Zabiegi mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego

Generalnie podaje się leki zmniejszające stan zapalny i ból, ale zaleca się również dużo odpoczynku, gorące kąpiele w celu rozluźnienia mięśni oraz masaże fizjoterapeutyczne w przypadku bólu spowodowanego urazami lub kontuzjami po wysiłku fizycznym.

Uszkodzenia spowodowane urazem mogą być łagodne lub bardzo poważne, związane z bólem, a czasami, w tym drugim przypadku, konieczna jest operacja. Obrażenia wymagają zazwyczaj natychmiastowej opieki w zależności od intensywności bólu. W ciągu pierwszych kilku minut po urazie ból może nie być bardzo intensywny. Po pierwszych kilku minutach objawy nasilają się, aż do momentu, gdy poruszanie się staje się niemożliwe. W późniejszym okresie może wystąpić obrzęk i zasinienie spowodowane pęknięciem naczyń krwionośnych w mięśniu. Po urazie wskazane jest unieruchomienie kończyny, uważając, aby jej nie nadwyrężać.

W czasie odpoczynku zaleca się również przykładanie lodu na kwadrans kilka razy dziennie i uciskanie bandażem w celu zmniejszenia obrzęku. Zimno pomaga zmniejszyć przepływ krwi. Po kilku pierwszych dniach zmniejszania bólu i stanu zapalnego za pomocą specjalnych maści, stosuje się ciepło w celu rozluźnienia obszaru.

Naturalne środki zaradcze

Pierwszym naturalnym środkiem po zerwaniu, naciągnięciu lub skurczu, w obecności bólu mięśni, jest odpoczynek. Następnie można działać na mięsień poprzez zastosowanie lodu bez przesady, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. W przypadku urazów, wentylowane zielona glina może być stosowany, stosowane bezpośrednio lub podjęte jako kompres, jak to działa jako naturalny środek przeciwzapalny, łagodzi ból i prowadzi do szybkiego powrotu do funkcji obolałych mięśni.

Stosowanie żelu na bazie aloesu może również pomóc w łagodzeniu bólu mięśni. Przykurcze mięśniowe są o tyle łatwe do rozwiązania, że pierwsze korzyści uzyskuje się już po krótkim czasie, natomiast naciągnięcia i naderwania wymagają specyficznego leczenia.

Możesz użyć olejków eterycznych do przygotowania w domu na bazie arniki, eukaliptusa, mięty pieprzowej i goździków. Powstałą mieszaninę nakłada się na bolesny obszar, masując głęboko, aby złagodzić ból i zrelaksować część.

Dodaj komentarz