Kiedy mówimy o cholesterolu LDL, mamy na myśli kompleks lipidów o niskiej gęstości produkowany przez wątrobę i obecny w krwiobiegu. Związek molekularny jest potencjalnie niebezpieczny dla dobrego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, w przypadku nadmiernego stężenia cząsteczki, w rzeczywistości stanowi jeden z najczęstszych problemów we współczesnej populacji zachodniej, w której obfitość żywności i zły styl życia są dobrze zakorzenione.
LDL-Cholesterol może powodować bardzo poważne problemy i choroby. Dlatego ważne jest, aby kontrolować jego wartości i starać się je zrównoważyć. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu aspektowi złego cholesterolu: jak go obniżyć? Jaką żywność należy przyjmować lub jakie leczenie farmakologiczne stosować?
Cholesterol: co to jest i do czego służy?
Cholesterol to tłuszcz występujący w komórkach tworzących tkanki, niezbędna substancja błony komórkowej. Duża ilość tego tłuszczu jest przekształcana w tak zwany „kwas cholowy”, element tworzący sole żółciowe, które są uwalniane z pęcherzyka żółciowego wraz z żółcią. Wspomagają one również proces trawienia i wchłaniania tłuszczów.
Cholesterol w krwiobiegu
Cholesterol obecny w krwiobiegu ma dokładnie taki sam wygląd jak tłuszcz: jasny kolor i lepką konsystencję. Cząsteczka ta jest jednak również integralną i podstawową częścią błon komórkowych i mitochondrialnych. Wchodzi w skład kwasów żółciowych, jest prekursorem niektórych hormonów i bierze udział w produkcji witaminy D. Pomimo podziału na „dobry i zły” (HDL, high density i LDL, low density) cholesterol jawi się jako jedna substancja zdolna do reagowania na dwa różne sposoby.
Rodzaje cholesterolu
To, co odróżnia te dwa rodzaje cholesterolu, to towarzyszące im białko. Jest to struktura amoniaku, która prowadzi substancję do komórki docelowej, gdzie będzie ona wykonywać swoje działania. Białka obecne w cholesterolu LDL zachowują się w sposób negatywny, sprzyjając utrzymywaniu się tej substancji w tętnicach i w konsekwencji tworzeniu się blaszek miażdżycowych, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi. Z kolei białka cholesterolu HDL stymulują przemieszczanie się tej substancji w kierunku wątroby, gdzie jest ona metabolizowana i wydalana z organizmu.
Ryzyko związane z cholesterolem LDL
Tworzenie się blaszek miażdżycowych i niedrożność naczyń krwionośnych może mieć katastrofalne skutki dla organizmu. Należą do nich:
- Udar mózgu;
- Zawał serca;
- Cukrzyca;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Zaburzenia erekcji.
Jaki jest normalny poziom cholesterolu?
Poziom cholesterolu LDL, jak również cholesterolu HDL, musi być utrzymywany na optymalnym poziomie w krwiobiegu, aby nie powodować szkód zdrowotnych i nie zagrażać życiu badanego. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego musi być niższy niż 200-220 mg/dl; poziom cholesterolu HDL musi natomiast wynosić powyżej 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet. Jedynym sposobem na poznanie dokładnej wartości stężenia cholesterolu we krwi jest wykonanie pełnej morfologii krwi.
Jaki jest cel pomiaru tej wartości?
Okresowe sprawdzanie wartości cholesterolu HDL może być bardzo ważne. Pomaga zrozumieć, czy nasz organizm może być narażony na choroby układu krążenia, takie jak udar mózgu, miażdżyca lub zawał serca. Właśnie dlatego, że jest uważany za „dobry”, jego głównym zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed powstawaniem tych chorób. Ważne jest, więc aby wartość ta była wysoka, aby pokazać, że dobrze wykonuje swoją pracę.
Jakie są przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi?
Chociaż zły styl życia jest czynnikiem determinującym i pogłębiającym chorobę, należy pamiętać, że czynniki genetyczne często odgrywają bardzo ważną rolę. Predyspozycje do odkładania się cholesterolu w wywiadzie rodzinnym sprawiają, że człowiek jest szczególnie narażony na ryzyko zachorowania na tę chorobę we własnym zakresie. Brak równowagi w równowadze hormonalnej może być również przyczyną, aby wskazać palcem na wysoki cholesterol.
Istnieją jednak czynniki zewnętrzne, które powodują hipercholesterolemię, ale które są rozpoznawalne i możliwe do kontrolowania, takie jak:
- Palenie;
- Niektóre rodzaje leków;
- Alkohol;
- Otyłość;
- Nadmiar cukru, węglowodanów i tłuszczu;
- Nadmiar pokarmów pochodzenia zwierzęcego (czerwone mięso, jaja, ryby i sery);
- Zapalenie wątroby, marskość wątroby i inne zaburzenia, które upośledzają czynność wątroby;
- Stosowanie hormonalnych metod kontroli urodzeń.
Jak obniżyć poziom cholesterolu LDL?
Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu jest ściśle związane z przyczyną jego podwyższenia. Jeśli razem z lekarzem, można rozpoznać jeden lub więcej niewłaściwych zachowań, które powodują wzrost cholesterolu, łatwo będzie skorygować te warunki i przywrócić naturalną równowagę w krwiobiegu. Jeśli przyczyna nie leży w czymś, co można samemu kontrolować, lub jeśli wartości cholesterolu są niebezpiecznie wysokie, lekarz rozważy przepisanie terapii lekowej opartej na statynach.
Dieta o niskiej zawartości tłuszczów
Dieta jest pierwszym aspektem, o który należy zadbać w szczegółach, jeśli chodzi o cholesterol. Lekka dieta, o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów, ze zdrową żywnością jako protagoniści jest wielkim krokiem naprzód. Dobry program aktywności fizycznej przynosi wiele korzyści dla organizmu, ale jest również cenną pomocą w walce z cholesterolem.
Najbardziej wskazanymi pokarmami, w tych przypadkach, są:
- Białe mięso;
- ryż;
- Niebieska ryba;
- Owoce;
- Suszone owoce;
- Warzywa;
- Nasiona;
- Herbata;
- Ciemna czekolada (w umiarkowanych ilościach).
Niski poziom cholesterolu HDL
Niski poziom cholesterolu pozornie nie daje żadnych szczególnych objawów, ale z drugiej strony może mieć dość poważne konsekwencje dla naszego organizmu, ponieważ pełni on takie funkcje jak: produkcja żółci, ochrona włókien nerwowych, tworzenie błon komórkowych, produkcja hormonów i witaminy D. W dzisiejszych czasach trudno jest usłyszeć o niskim cholesterolu, ponieważ coraz częściej styl życia i dieta prowadzą do znacznego podwyższenia tej wartości, co prowadzi do tzw. hipercholesterolemii.
Pomimo tego, istnieje również patologia lepiej znana w medycynie jako „hipocholesterolemia”, która występuje, gdy poziom tłuszczu we krwi jest bardzo niski, a więc niższy niż wartość standardowa. Problem nie jest bardzo rozpowszechniony, ale nie należy go lekceważyć. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co to jest, objawy, które mogą wystąpić, główne przyczyny, które prowadzą do diagnozy tego zaburzenia, i jakie środki zaradcze można przyjąć, aby zwiększyć poziom i utrzymać je w równowadze. Przeczytaj zalecenia głównego inspektora sanitarnego.
Dobry” cholesterol a „zły” cholesterol: różnice
Często słyszymy o cholesterolu HDL i LDL, ale nie każdy tak naprawdę wie, na czym polega zasadnicza różnica i jaki związek istnieje między tymi dwoma wartościami. Zacznijmy od rozróżnienia tego, co jest uważane za „dobry” i „zły” cholesterol.
W medycynie HDL to lipoproteina o wysokiej gęstości, która jest uważana za „dobrą”, ponieważ dzięki tej wartości możliwe jest zmniejszenie ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Wynika to z funkcji tej lipoproteiny, która usuwa cholesterol nagromadzony w tętnicach i transportuje go do wątroby, gdzie jest eliminowany.
Wartość ta musi być wyższa, aby uniknąć ryzyka zawału serca i udaru mózgu, które może wystąpić, jeśli przekroczy 60 mg/dl. Gdy jest niski, można go zwiększyć, próbując poprawić swój styl życia, tj. rzucając palenie, zrzucając zbędne kilogramy i starając się prowadzić bardziej aktywny i mniej siedzący tryb życia.
Symptomatologia – cholesterol
Gdy poziomy są poniżej oczekiwanego poziomu, może się okazać, że mamy do czynienia z chorobą wątroby, tarczycy, nietolerancją glutenu lub celiakią. Jak również z nowotworami różnego rodzaju. Nawet depresja lub założenie niektórych rodzajów leków może mieć wśród różnych objawów obniżenie poziomu cholesterolu.
Główne przyczyny cholesterolu HDL
Obniżenie wartości cholesterolu HDL może być spowodowane takimi patologiami jak:
- Choroby tarczycy;
- choroby związane z wątrobą;
- problemy jelitowe;
- niedożywienie;
- nowotwory;
- narkomania
- palenie;
- otyłość;
- siedzący tryb życia;
- nadmierne spożycie węglowodanów:
- menopauza.
Konsekwencje i ryzyko cholesterolu HDL
Kiedy poziom cholesterolu jest obniżony, mogą pojawić się ważne konsekwencje dla funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ cholesterol interweniuje
- na tworzenie się błon komórkowych;
- w procesie wchłaniania i trawienia tłuszczów;
- na proces syntezy hormonów takich jak androgeny, estrogeny i progesteron;
- w produkcji witaminy D, przydatnej dla kości;
- na utrzymanie odporności skóry, zapobiegając odparowywaniu wody.
Niski poziom cholesterolu HDL a cukrzyca
Cholesterol może być związany z cukrzycą, a to zwiększa ryzyko chorób serca. Gdy cukrzyca nie jest leczona niezbędnymi terapiami farmakologicznymi, może prowadzić do pogorszenia stanu ścian naczyń. Przyczyną jest wzrost wartości glikemii, co z kolei generuje utratę elastyczności ścian.
Cukrzyca typu II a cholesterol
W przypadku istnienia obu patologii może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń, które mogą prowadzić do zwapnienia tętnic. Glikemia wpływa na odkładanie się złego cholesterolu we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2, czyli tej, która nie potrzebuje insuliny, powstają mniejsze i gęstsze LDL. One dłużej rezydują we krwi, łatwiej wnikają do tętnic i tym samym łatwiej się utleniają.
Cukier we krwi może być również związany z niskim poziomem cholesterolu HDL. Zdolność organizmu do ochrony przed złym cholesterolem jest zmniejszona. Wszystko to może prowadzić do nasilenia występowania blaszek miażdżycowych i w konsekwencji do zwężenia naczyń krwionośnych. U cukrzyka możemy również stwierdzić wzrost trójglicerydów, co powoduje obniżenie i większą eliminację dobrego cholesterolu.
Diagnoza i zapobieganie
W celu postawienia prawidłowej diagnozy, a tym samym znalezienia odpowiedniego leczenia farmakologicznego, pozwoli ograniczyć szkody. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, aby mógł on przeprowadzić niezbędne badania. Aby zmierzyć poziom cholesterolu HDL wystarczy poddać się badaniu krwi. Ewentualnie pełnemu, w którym mogą być również zmierzone wartości cholesterolu LDL i całkowitego.
Aby utrzymać poziom cholesterolu na stałym poziomie i w zalecanych granicach, można:
- stosuj dietę ubogą w tłuszcze zwierzęce i alkohol, ale bogatą w warzywa;
- kontroluj swoją wagę ciała;
- regularnie ćwiczyć;
- unikać palenia.
Jeśli prowadzenie zrównoważonego trybu życia nie wystarczy, aby przywrócić parametry do normy, konieczna będzie interwencja farmakologiczna.
Wytyczne dietetyczne związane z cholesterolem
Jak już wspomnieliśmy, duża część cholesterolu jest produkowana przez organizm, a reszta jest pobierana poprzez spożywanie niektórych pokarmów, głównie pochodzenia zwierzęcego. Kiedy wszystko w organizmie działa prawidłowo, parametry są w równowadze. Czasami jednak równowaga ta zostaje zachwiana, z powodu:
- Problemy genetyczne;
- cukrzyca;
- Choroby tarczycy;
- palenie;
- zażywanie narkotyków;
- spożywanie diety bogatej w kalorie, cukier i tłuszcz.
Wszystko to może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu. W łagodnych postaciach można interweniować, korygując styl życia i wprowadzając aktywność fizyczną, tak aby przywrócić wartości do normy.
Terapia lekowa na wysoki cholesterol
Jeśli musisz poddać się terapii lekowej, dieta może pomóc wzmocnić działanie leków, co również pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Aby móc utrzymać te wartości w równowadze przez cały czas, a więc starać się je zwiększać tam, gdzie są niskie, zaleca się
- przestrzegać właściwej diety, w której jest większe spożycie żywności antyoksydacyjnej może być zdrowe dla organizmu. Przykładowo owoce i warzywa bogate w witaminy.
- umiarkowane spożycie tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło, smalec, słonina, śmietana, nasycone oleje roślinne (palmowy i rzepakowy), podroby (wątroba, mózg, nerki), kiełbasy, mleko pełne lub skondensowane, jogurty pełne, sery dojrzewające.
Środki zaradcze, aby zwiększyć poziom cholesterolu HDL
Główne środki zaradcze, które mogą być przyjęte, w razie potrzeby w połączeniu z niezbędnymi terapiami farmakologicznymi, dotyczą stylu życia. W szczególności należy zwrócić dużą uwagę na codzienny tryb życia, jeśli zazwyczaj wykonuje się mało aktywności fizycznej i dlatego preferuje się siedzący tryb życia, oraz kontrolować dietę. Na pewno należy dokonać zmiany w diecie, której może towarzyszyć wprowadzenie witaminy B7, która pomaga w detoksykacji wątroby.
Jedzenie owoców przed posiłkami
Bardzo ważne jest, aby przed każdym posiłkiem zjeść mały kawałek surowego i nie przyprawionego owocu lub warzywa. Pomaga to metabolizmowi regulować poziom cholesterolu, co jest skuteczne również u dzieci. Jeśli wyniki badania odbiegają od wartości standardowych, lekarz może ocenić ewentualne ryzyko sercowo-naczyniowe, a następnie interweniować za pomocą najbardziej odpowiedniego leczenia.
Stosowanie zrównoważonej diety, ograniczanie spożycia pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce, spożywanie owoców i warzyw oraz ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zwiększeniu ilości dobrego cholesterolu w organizmie.
Dlaczego warto kupić CardiPro?
CardiPro to idealny wybór dla każdej osoby, która poszukuje naturalnego preparatu wspomagającego działanie serca. Musimy mieć świadomość, że dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ryzyko udaru, a także zawału. To te choroby są główną przyczyną zgonów coraz to młodszych osób. Odkładanie się blaszek miażdżycowych jest problemem, który może całkowicie zablokować przepływ krwi do organów. Często regularna aktywność fizyczna, a także zdrowa dieta może nie wystarczyć, aby temu zapobiec. Musimy zdecydować się na stosowanie naturalnych preparatów wspomagających działanie serca. CardiPro pomoże nam uporać się z rozpuszczeniem nagromadzonych blaszek miażdżycowych.
Jakie są zalety środka CardiPro?
Zaletą jest możliwość przyjmowania go przez osoby w różnym wieku. Naturalny skład sprawia, że nie musimy obawiać się efektów ubocznych w trakcie stosowania preparatu CardiPro. Cena 137 złotych również nie jest rzeczą bez znaczenia. Dzięki temu, że nie jest wygórowana, o wiele większa liczba osób będzie mogła spróbować jego skutecznego działania. Pozytywne opinie klientów potwierdzają, że warto go stosować. Dzięki preparatowi jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o serce.
Cardi Pro pomaga udrożnić tętnice
Dbanie o siebie to nie tylko interesowanie się wyglądem fizycznym, ale także zagwarantowanie swoim organom możliwość swobodnej pracy. Serce potrzebuje w tym celu niczym niezakłóconego przepływu krwi. CardiPro pozwoli udrożnić tętnice tak, aby serce miało możliwość swobodnej pracy. To sprawia, że osoby w każdy wieku są w stanie maksymalnie zminimalizować ryzyko zawału, a także udaru mózgu.