Nadmierna ilość glukozy we krwi może powodować cukrzycę, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której przyczyną jest nadprodukcja insuliny przez trzustkę: jeśli insulina zaczyna być nadmierna, będąc hormonem regulującym wartości glukozy w organizmie, zaczyna stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.
Cukrzyca jest dość szeroko rozpowszechnioną chorobą, występującą w dwóch różnych postaciach: „cukrzycy typu 1” i „cukrzycy typu 2”.
Zobaczmy razem, jakie są te dwa rodzaje cukrzycy, jak się objawiają i jak je leczyć, wskazując niektóre środki zaradcze.
Czym jest cukrzyca typu 1?
Cukrzyca 1 często rozwija się w okresie dzieciństwa i dojrzewania, w rzeczywistości wiele osób zna ją jako cukrzycę młodzieńczą.
Jest to poważna choroba autoimmunologiczna: występuje wtedy, gdy układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki trzustki produkujące insulinę, ponieważ nie rozpoznaje i nie identyfikuje ich jako niebezpiecznych i obcych.
Pacjenci dotknięci tą postacią cukrzycy mają pewne częste objawy: znaczne zwiększenie ilości oddawanego moczu, zwłaszcza w nocy, wielomocz; uczucie częstszego picia i zwiększonego łaknienia, odpowiednio polidypsja i polifagia, przy czym tej ostatniej towarzyszy również znaczna utrata masy ciała; uczucie silnego zmęczenia połączone z rozległym zmęczeniem całego ciała; pogorszenie widzenia.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1?
Przyczyny nie zostały jeszcze ustalone, choć badania medyczne w tej dziedzinie są dość zaawansowane.
Z badań, które się pojawiły, wynika jednak, że wystąpienie cukrzycy 1 jest związane z predyspozycjami genetycznymi i wpływami środowiskowymi: osoby, które mają w rodzinie oboje rodziców, tylko jednego lub bardzo bliskich krewnych, którzy są chorzy, są bardziej podatne na zachorowanie; istnieje również hipoteza, że niektóre infekcje wirusowe mogą powodować, w przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi, wystąpienie choroby.
Jak leczyć cukrzycę typu 1?
Nie odkryto jeszcze konkretnego lekarstwa na ten typ cukrzycy, ale lekarze udzielają kilku przydatnych rad, które pomagają utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą: stosuj zbilansowaną dietę i prowadź zdrowy tryb życia, zachęcając do ćwiczeń fizycznych.
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 muszą z konieczności przyjmować taką ilość insuliny, jaka jest potrzebna, aby poradzić sobie ze słabą produkcją insuliny przez trzustkę.
Pacjent wstrzykuje sobie insulinę za pomocą specjalnej strzykawki. Terapia przewiduje dwa różne rodzaje insuliny: wolnodziałającą, aby pokryć normalne funkcje, takie jak oddychanie, i szybko działającą, podawaną wraz z posiłkami i kalibrowaną w zależności od diety i aktywności fizycznej.
Jest to terapia, która nie zastępuje funkcji trzustki, ponieważ nie jest podawana w sposób ciągły przez cały dzień.
Innym sposobem podawania insuliny jest pompa, która zapewnia organizmowi stały i nieprzerwany dopływ insuliny przez 24 godziny, naśladując pracę trzustki.
Czym jest cukrzyca typu 2?
W tym typie cukrzycy, mimo że trzustka produkuje insulinę, jest jej za mało lub organizm nie wykorzystuje jej w pełni: w obu przypadkach dochodzi do nadmiernego stężenia glukozy we krwi.
Pacjenci dotknięci tą postacią cukrzycy prezentują: znaczne zwiększenie objętości moczu z częstą potrzebą oddawania moczu, wielomocz; zwiększone pragnienie, polidypsję; rozległe zmęczenie; nieostre widzenie; powolne gojenie się ran.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 2?
Ten typ cukrzycy pojawia się zwykle po 40 roku życia i jest spowodowany niezrównoważoną dietą, otyłością i brakiem ruchu; pewną rolę odgrywają również czynniki genetyczne.
Jak wygląda leczenie cukrzycy typu 2?
Ponieważ przyczyny tego typu cukrzycy nie są bezpośrednio związane z sytuacjami organicznymi, można jej zapobiegać prowadząc zdrowy tryb życia, stosując zbilansowaną dietę i wykonując codzienne ćwiczenia fizyczne.
W przypadku pojawienia się cukrzycy typu 2, terapia, którą należy przyjąć to, oprócz tego, co jest zalecane powyżej, przyjmowanie doustnych leków w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Leki te zwiększają wrażliwość komórek na insulinę w celu zwiększenia jej produkcji przez trzustkę.
Lekarze radzą, aby znacznie ograniczyć spożycie słodkich pokarmów, nawet do punktu całkowitego ich ograniczenia.
Jeśli leki nie są w stanie kontrolować glikemii, wówczas podaje się insulinę, stosując te same metody, co w przypadku cukrzycy typu 1.
Dlaczego ludzie chorują na cukrzycę?
Statystyki pokazują, że dziś cukrzyca występuje u osób w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu dziewięciu lat.
Jest to choroba szeroko rozpowszechniona, zwłaszcza na obszarach Azji i Bliskiego Wschodu, i ma tendencję do znacznego i szybkiego wzrostu, zwłaszcza w krajach rozwijających się, ale także w krajach bardzo rozwiniętych.
Siedzący tryb życia a cukrzyca
Gwałtowny wzrost spowodowany jest wzrostem siedzącego trybu życia, niezrównoważoną dietą i brakiem dbałości o zdrowy styl życia. Obecnie wiele osób ma tendencję do otyłości, zarówno z powodu diety bogatej w tłuszcze i cukry, jak i z powodu ograniczonej aktywności fizycznej: to powoduje wystąpienie obu form cukrzycy.
Rosnąca liczba chorych na cukrzycę
Rosnąca liczba pacjentów cierpiących zarówno na cukrzycę typu 1, jak i typu 2 nie powinna wywoływać nadmiernego niepokoju: w przypadku tych dwóch typów cukrzycy możliwe jest uruchomienie użytecznych metod zapobiegania im, zwłaszcza poprzez przyjęcie diety sprzyjającej spożyciu owoców i warzyw, witamin i soli mineralnych, przy ograniczonym spożyciu cukrów i węglowodanów, czemu towarzyszą umiarkowane, ale stałe codzienne ćwiczenia fizyczne.
Sprawdź insulimin – produkt do walki z cukrzycą