Czym są żylaki? Diagnoza, przyczyny i leczenie

Czym są żylaki? Diagnoza, przyczyny i leczenie

Żylaki pojawiają się w postaci wystających, poszerzonych żył, mogących przybierać różne kolory od niebieskiego do fioletowego. Wybrzuszenia żył są wyczuwalne i widoczne na skórze i w ciężkich przypadkach muszą być traktowane jako prawdziwa choroba.

Organizacja Zdrowia definiuje żylaki jako powszechny objaw w populacji i są sklasyfikowane jako nieprawidłowe rozszerzenie żył. Mimo, że jest to częsty i dobrze tolerowany problem , żylaki wymagają szeregu zabiegów i środków zaradczych , które trzeba wiedzieć o , aby uniknąć pogorszenia .

Co to są żylaki i jak je rozpoznać?

Żylaki występują, gdy żyły stają się powiększone, rozszerzone i przepełnione krwią. Żylaki pojawiają się obrzęk , podniesione i niebiesko-fioletowy lub czerwony kolor . Mogą one ulec skręceniu i wystawać w sposób widoczny gołym okiem. Choroba dotyka głównie kończyn dolnych i kobiet. W szczególności, szacuje się, że 23% dorosłych są dotknięte żylakami i że większość z tych dotkniętych są w wieku powyżej 50 lat.

W bardzo rzadkich przypadkach, odpowiadających nieco ponad 1% w przypadku mężczyzn i 2% w przypadku kobiet, żylaki wymagają leczenia operacyjnego. Zazwyczaj problem ten leczy się za pomocą specjalnych kremów i elastycznych pończoch. Żylaki stanowią problem kosmetyczny, ale także zdrowotny, wobec którego konieczne są działania interwencyjne w celu złagodzenia objawów.

Jakie są objawy żylaków?

Jakie są objawy żylaków?

Żylaki to szereg objawów, pod którymi kryje się patologia żył głębokich, wymagająca dokładnego badania. Osoby dotknięte żylakami prezentują obrzęk i przebarwienia w pobliżu żył , ciężkość i ból szczególnie z nadejściem sezonu letniego.

W większości przypadków żylaków nie są bolesne dolegliwości , ale mają charakterystyczne oznaki i objawy :

  • żyły, które wyglądają na poskręcane, obrzęknięte i grudkowate (wybrzuszone)
  • żyły o niebieskim lub ciemnofioletowym zabarwieniu

U niektórych osób mogą również wystąpić następujące objawy:

  • bolące nogi
  • ciężkie nogi, szczególnie po ćwiczeniach lub w nocy
  • niewielkie skaleczenie w dotkniętym obszarze może spowodować krwawienie dłuższe niż zwykle
  • lipodermatosclerosis: tłuszcz pod skórą tuż nad kostką może stać się twardy, powodując obkurczanie się skóry
  • spuchnięte kostki
  • teleangiektazje w dotkniętej chorobą nodze (pajączki)
  • może wystąpić przebarwienie skóry w okolicy żylaków
  • wyprysk żylny (zastoinowe zapalenie skóry) – skóra w obszarze dotkniętym wypryskiem jest zaczerwieniona, sucha i swędząca
  • skurcze nóg
  • wysoki procent osób z żylakami ma również zespół niespokojnych nóg
  • atrophie blanche – nieregularne, białawe plamy, które wyglądają jak blizny na kostkach

Diagnoza i osoby najbardziej dotknięte żylakami

Żylaki powinny być badane przez lekarza poprzez skrupulatny wywiad i konkretne badania ultrasonograficzne. Poważne żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu, prowadząc do przewlekłej niewydolności żylnej i kolejnych zmian skórnych, owrzodzeń, wyprysków i rozległego bólu. W ciężkich przypadkach, żylaki mogą powodować zakrzepy krwi i zatorowość płucną.

Żylaki są najczęściej cierpi przez kobiety , chociaż zaburzenie to zostało wykazane , aby wpłynąć na mężczyzn , jak również. Postępujący wiek zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków i innych związanych z nimi chorób naczyniowych. Z medycznego punktu widzenia ważne jest, aby spróbować zdiagnozować żylaki wcześnie, z możliwością interwencji na problem dzięki środkom farmaceutycznym, kremy, balsamy i suplementy diety, które należy przyjmować doustnie.

Osoby zagrożone żylakami muszą zmienić swój styl życia, dietę, obuwie, stosować odpowiednie wkładki, nosić pończochy uciskowe, poddawać się określonym codziennym ćwiczeniom fizycznym.

Środki zaradcze i naturalne kremy przeciw żylakom

Środki zaradcze i naturalne kremy przeciw żylakom

Aby leczyć żylaki, pończochy sanitarne, które wywierają nacisk w kierunku żył, w połączeniu z maściami i kremami naturalnymi, są przepisywane. Żylaki mogą być również przeciwdziałane poprzez założenie codziennych zachowań korygujących. Oto kilka naturalnych środków zaradczych i „babcinych rad”, które koniecznie musisz poznać.

Unikać długotrwałego przebywania w tej samej pozycji

Stanie lub siedzenie w jednej pozycji przez dłuższy czas utrudnia krążenie poprzez zwiększenie ciśnienia w żyłach. Może to powodować gromadzenie się krwi wokół kostek stóp i łydek, które mogą puchnąć z powodu słabego przepływu krwi. Przeciwko bólom i zatrzymaniu wody w kończynach dolnych zaleca się długie spacery.

Częstsze poruszanie się zmniejszy ciśnienie żylne i poprawi krążenie krwi. Jeśli utknąłeś przy biurku, wykonuj drobne ćwiczenia, takie jak:

  • ruszaj stopami
  • rozciągnąć kostki
  • ugnij kolana

Zaleca się poruszać nogami co najmniej trzy razy dziennie przez 15 minut, aby pobudzić krążenie krwi.

Pozycje do spania dla kobiet w ciąży

Ciąża jest jedną z głównych przyczyn powstawania żylaków. Spanie na lewym boku może pomóc zapobiec powstawaniu żylaków i złagodzić objawy żylaków już obecnych. W rzeczywistości, pozycja ta pomaga zmniejszyć nacisk, jaki powiększająca się macica wywiera na żyły w obszarze miednicy.

Noszenie pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe mogą pomóc w utrzymaniu zastawek żylnych we właściwej pozycji. Istnieją różne rodzaje poziomów kompresji na rynku w zależności od ciężkości swoich żylaków. Rozmowa z lekarzem jest najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej pary pończoch uciskowych dla Twojego stanu zdrowia.

Naturalne kremy przeciw żylakom

Aby pomóc w walce z żylakami , istnieje kilka kremów z 100% naturalnych składników. Wyciąg z Solidago i wyciąg z ruszczyka stanowią podstawę kremu Proveiner- forte, który obiecuje wspaniałą poprawę samopoczucia skóry przy codziennym stosowaniu na obie nogi. Polecamy na żylaki Proveiner-forte.

Z kolei krem Proveiner forte wykorzystuje moc oliwy z oliwek i propolisu do działania wspomagającego leczenie żylaków. To naturalne lekarstwo obiecuje być wielkim wsparciem dla zachęty lepszą elastyczność żył i przywrócenie mocy kapilarnej.

Dieta zapobiegają żylakom: zalecane pokarmy i te, których należy unikać

Dieta zapobiegają żylakom: zalecane pokarmy i te, których należy unikać

Rozszerzone żyły mogą rozwijać się w oparciu o wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Możemy jednak poprawić nasz styl życia. Otyłość jest jednym z czynników pogłębiających to zaburzenie, więc odżywianie będzie naszą pierwszą bronią przeciwko powiększonym żyłom.

Przede wszystkim, to jest znany fakt, że picie dużej ilości wody może promować leczenie i zapobieganie żylaków , jak właściwe nawodnienie zapewnia również prawidłowe krążenie krwi .

Najlepszym sposobem leczenia żylaków jest włączenie sezonowych owoców i warzyw do swojej diety, kontrolowanie wagi, ale także dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych do organizmu, takich jak witaminy i minerały. Witaminy i minerały są bogate w antyoksydanty, które są niezbędne do zapobiegania powstawaniu żylaków.

Oprócz owoców i warzyw, zalecamy codzienne spożywanie pełnych ziaren zbóż, suszonych owoców, żółtek jaj, kiełków pszenicy, białego mięsa i produktów mlecznych bogatych w witaminę A, wątróbki. Szczególnie skuteczne w walce z żylakami okazują się również źródła witaminy C, obecne w ananasach, jeżynach, kiwi, mandarynkach, cytrynach, pomidorach bogatych w likopen.

W obrębie owoców i warzyw znajdują się również flawonoidy, równie ważne w zapobieganiu powstawania żylaków. Wśród pokarmów najbogatszych we flawonoidy są gruszki, jabłka, soja, fasola, seler, sałata, cebula, sałata zazdrości, brokuły. Borówki zapewniają działanie wazoprotekcyjne przeciw żylakom i innym schorzeniom układu krążenia.

Wśród pokarmów, których należy unikać są: nadmierne spożycie soli, napoje alkoholowe, pakowane sosy i przyprawy bogate w tłuszcz, kofeina, przekąski i fast foody. Potrawy należy przyrządzać w sposób zdrowy i lekki, unikając potraw smażonych i tłustych przypraw, najlepiej używając oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Możliwe powikłania, czynniki ryzyka i poważne konsekwencje żylaków

Żylaki są stanem, który upośledza prawidłowy przepływ krwi, więc zawsze istnieje ryzyko powikłań.

Czynniki ryzyka dla żylaków obejmują otyłość, choroby serca i ciąża.

Do najczęstszych poważnych konsekwencji należą:

  • Zakrzepowe zapalenie żył. To jest przypadek, gdy zakrzepy krwi w żyle nogi spowodować zapalenie żyły.
  • Przewlekła niewydolność żylna. Występuje w przypadku, gdy skóra nie wymienia prawidłowo tlenu, składników odżywczych i produktów odpadowych z krwią z powodu słabego przepływu krwi. Przewlekła niewydolność żylna nie jest bezpośrednio spowodowana przez żylaki, ale te dwie jednostki są ściśle powiązane. U osób z przewlekłą niewydolnością żylną może dojść do rozwoju wyprysku żylakowego, lipodermatosklerozy i owrzodzeń żylnych.

Radzimy skontaktować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie któryś z tych stanów, aby zapobiec niepożądanym powikłaniom.

Żylaki: kiedy uciekać się do operacji?

Najbardziej inwazyjnym środkiem w leczeniu żylaków jest chirurgia. Kiedy jednak należy sięgnąć po takie rozwiązanie? W większości przypadków patologia jest łagodna, o stosunkowo powolnej, ale ciągłej progresji. Z upływem czasu żylaki mogą prowadzić do zapalenia żył, owrzodzeń i stałych obrzęków, które są trudne do leczenia farmakologicznego i kosmetycznego.

W tych przypadkach samo zastosowanie elastokompresji, czyli specjalnych pończoch, jest niewystarczające i pacjent musi uciec się do zabiegu operacyjnego. Interwencja inwazyjna musi być dokładnie oceniona poprzez niezbędne badania przesiewowe, echokolordoppler naczyń krwionośnych w kończynach dolnych.

Żylaki a chirurgia

Interwencja chirurgiczna jest ogólnie podzielona na techniki saphenectomii, zwanej również saphenous stripping, lub ablacji laserem lub radiofrekwencją. Wybór z dwóch technik zależy od stanu żylaków każdego indywidualnego pacjenta i decyzji medycznej.


Dodaj komentarz