Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

W życiu każdego z nas mogą pojawić się okresy, w których pojawiają się różne problemy trudne do przezwyciężenia, nawet na płaszczyźnie seksualnej. Dzieje się tak na przykład w okresie dojrzewania, kiedy zmagamy się z pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, lub podczas ciąży i połogu, kiedy możemy napotkać przeszkody, które mogą mieć wpływ na związek pary.

menopauza i andropauza

Nie mniej ważne są menopauza i andropauza, które zmieniają czas i sposób reagowania seksualnego. Znajomość własnego ciała pozwala w takich momentach określić, co może stać się nowymi alternatywami dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Choroby lub przyjmowanie leków mogą negatywnie wpływać na sferę seksualną, w mniej lub bardziej przejściowy sposób. To samo można powiedzieć o stresie, gdzie nastrój i pragnienie mogą ulec istotnym zmianom.

Zobaczmy, jakie są główne rodzaje dysfunkcji seksualnych, które wpływają zarówno mężczyzn jak i kobiet, główne przyczyny i jak można interweniować z zabiegów i naturalnych środków.

Jakie są rodzaje dysfunkcji seksualnych?

W przeszłości dysfunkcje seksualne były klasyfikowane według poszczególnych faz reakcji seksualnej, ale dziś nie dotyczy to już zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ trzy główne fazy (pożądanie, podniecenie i orgazm) są ze sobą powiązane i trudno je rozdzielić. To, co łączy różne dysfunkcje, to anomalia w procesie reakcji seksualnej, która jest odczuwana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety jako dyskomfort, który może nawet pogorszyć jakość seksualności w parze.

Dysfunkcje seksualne u kobiet można sklasyfikować następująco:

  • zaburzenie pożądania i podniecenia: gdy kobieta nie wykazuje inicjatywy seksualnej i nie reaguje na próby zbliżenia ze strony partnera, zmniejszenie przyjemności i podniecenia podczas stosunku;
  • zaburzenie orgazmu: charakteryzuje się ciągłym opóźnieniem, brakiem orgazmu, a następnie doznaniami przyjemności w grze wstępnej, podczas aktu penetracji. Dysfunkcja ta może mieć charakter bezwzględny w tym sensie, że kobieta nie jest w stanie osiągnąć orgazmu w żadnych okolicznościach lub sytuacyjny, kiedy może go osiągnąć tylko w szczególnych okolicznościach;
  • ból miednicy i vaginy: charakteryzuje się intensywnym bólem podczas stosunku i penetracji związanym ze strachem lub lękiem przed wykonaniem.

Główne dysfunkcje seksualne, które dotykają płeć męską to:

  • hipoaktywne zaburzenie pożądania: gdzie pożądanie jest zahamowane z obniżoną, jeśli nie słabą inicjatywą seksualną i powolnymi reakcjami na prośby partnera;
  • Zaburzenia erekcji: trudności z erekcją, które mogą również przekształcić się w impotencję. Zaburzeniom tym często towarzyszy niepokój, lęk przed porażką, zamartwianie się, słabe pobudzenie. Przyczyn jest wiele i obejmują zarówno problemy organiczne, jak i krążeniowe, neurologiczne, psychologiczne;
  • Przedwczesny wytrysk: niezdolność do kontrolowania wytrysku zgodnie z własną wolą, po kilku pchnięciach lub nawet przed rozpoczęciem penetracji. Aby zostać zdefiniowanym jako zaburzenie, musi ono powodować dyskomfort u danej osoby. Główne przyczyny są ściśle psychologiczne;
  • Opóźniony wytrysk: który charakteryzuje się powtarzającym się opóźnieniem lub brakiem orgazmu nawet po stymulacji lub pobudzeniu. Rzadko przyczyny są wyłącznie organiczne, ale raczej mogą być związane z traumatycznymi wydarzeniami i problemami psychologicznymi.

Dysfunkcje, które dotykają mężczyzn mogą być uogólnione lub sporadyczne, w zależności od problemu, który może wystąpić od początku aktywności seksualnej lub od konkretnego momentu. Dlatego mogą one wystąpić tylko przy określonych rodzajach stymulacji lub z określonymi partnerami.

Jakie są przyczyny dysfunkcji seksualnych?

Jakie są przyczyny dysfunkcji seksualnych?

Główne przyczyny dysfunkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet są albo fizyczne, albo psychologiczne. W większości przypadków pochodzenie jest związane ze sferą psychiczną, ale zawsze zaleca się wykluczenie innych przyczyn poprzez przeprowadzenie dogłębnych badań i rozmowę z ekspertem.

W celu zrozumienia, a tym samym postawienia precyzyjnej diagnozy dysfunkcji seksualnej, konieczna jest ocena: dyskomfortu osoby i czasu jego trwania. Minimalny czas trwania dyskomfortu, pozwalający na zidentyfikowanie problemu, to co najmniej sześć miesięcy odczuwane przez osobę badaną jako stan dyskomfortu.

Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

Zaburzenia kliniczne

Z klinicznego punktu widzenia wszystkie te epizody, które pojawiają się sporadycznie i nie trwają przez dłuższy czas, nie mogą być uważane za poważne problemy, podobnie jak wydarzenia, które nie są doświadczane przez parę jako problematyczne.

Z obawy przed oceną ze strony przyjaciół i rodziny, ludzie często nie chcą mówić o problemie lub dzielić się nim z innymi, przez co w końcu nie radzą sobie z nim i są zawstydzeni. W innych przypadkach, ludzie mogą skończyć obwiniając swojego partnera i uczynić sytuację jeszcze bardziej problematyczną. Radzenie sobie z dysfunkcją seksualną z ekspertem pozwala natomiast na zidentyfikowanie przyczyny problemu, a tym samym znalezienie odpowiednich interwencji terapeutycznych i promowanie rozwiązania zaburzenia.

Specjalistą, do którego należy się zwrócić w przypadku zaburzeń seksualnych, jest seksuolog kliniczny, psycholog, który posiada odpowiednie umiejętności, aby zrozumieć problem i interweniować, proponując leczenie farmakologiczne lub konkretne sesje.

Produkty i dieta zwiększająca libido

Prawidłowa dieta pomaga nie tylko w osiągnięciu dobrego samopoczucia fizycznego, ale również przyczynia się do poprawy życia seksualnego zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wyeliminowanie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu i prowadzenie życia z dala od źródeł stresu jest podstawą, ale prawidłowa dieta może również przyczynić się do poprawy dysfunkcji seksualnych, zwłaszcza u mężczyzn, którzy cierpią z powodu problemów z erekcją. W związku z tym zalecane są następujące produkty spożywcze

  • oliwa z oliwek: może przynieść korzyści na poziomie sercowo-naczyniowym;
  • ostrygi: bogate w cynk pomagają utrzymać prostatę w zdrowiu i zwiększają produkcję testosteronu;
  • łosoś, makrela i sardynki: pomagają zwalczać zaburzenia erekcji dzięki dużej ilości tłuszczów omega 3;
  • arbuz i ostra papryka: o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne;
  • pomidory i pistacje: które pomagają zwiększyć libido, poziom testosteronu, jak również mają działanie przeciwutleniające;
  • buraki: pomagają rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi.

Leczenie dysfunkcji seksualnych

Leczenie dysfunkcji seksualnych Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

Po sześciu miesiącach, podczas których występują różne objawy, konieczne jest zrozumienie przyczyny, która nie musi być pochodzenia patologicznego, ale może być związana z konkretnym okresem w naszym życiu, w którym jesteśmy bardzo zestresowani lub doświadczamy dyskomfortu w małżeństwie. Jeśli problem ma charakter ciągły, tak że ogranicza jakość życia jednostki lub pary, specjalista wskaże najbardziej odpowiednią ścieżkę terapeutyczną dla Twojego problemu, wizyty specjalistyczne i dalsze badania diagnostyczne/przyrządowe.

Opinia seksuologa a dysfunkcje seksualne

Opinia seksuologa ma zasadnicze znaczenie po zrozumieniu problemu, aby ukierunkować się na terapie, które mogą pomóc w ustąpieniu objawów i uzyskaniu rozwiązania problemu. Terapie te będą angażować podmiot, ale także partnera, starając się interweniować zarówno w aspektach emocjonalnych, jak i poznawczych:

  • przeformułowanie reakcji behawioralnych i sposobów odnoszenia się do siebie nawzajem;
  • promowanie większej wiedzy o sobie samym i o sobie samym z innymi;
  • poprzez zwiększenie świadomości własnej przyjemności;
  • pomoc w zrozumieniu własnego sposobu przeżywania dzielenia się seksualnością z drugą osobą.

Naturalne środki zaradcze

Naturalne środki lecznicze mogą stanowić ważne wsparcie dla terapii farmakologicznych zarówno w przypadku dysfunkcji męskich, jak i kobiecych. Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z ekspertem, przechodząc badania w celu osiągnięcia dokładnej diagnozy, określając właściwą terapię do naśladowania. Zobaczmy, jakie są najlepsze naturalne środki zaradcze, zalecane, aby pomóc znaleźć właściwą równowagę:

  • maca: jest to mała roślina, która rośnie w obszarach Boliwii i Peru, która przyjmuje nazwę „peruwiański żeń-szeń”, który pomaga stymulować pożądanie seksualne, aby zwiększyć poziom produkcji spermy. Może być stosowany w postaci suchego wyciągu, przez okres nie przekraczający 2 miesięcy. Nie wydaje się mieć żadnych szczególnych przeciwwskazań, ale nie jest zalecany w przypadku wahań nastroju, problemów z tarczycą, ciąży i laktacji;
  • damiana: mały krzew, który rośnie w Meksyku i na Karaibach, znany również jako „herbata Meksykanów”, ponieważ jego liście były używane przez Majów jako afrodyzjak. Zalecany jest w przypadkach zaburzeń erekcji związanych z czynnikami psychologicznymi, stresem, depresją i zmęczeniem. Może również działać poprzez pomoc we wzmocnieniu systemu hormonalnego. Może być podawany w postaci suchego wyciągu, który należy przyjmować między posiłkami. W przypadku nadmiernej dawki może powodować problemy z bezsennością, bóle głowy i prostaty. Nie jest zalecany do stosowania przez diabetyków i tych, którzy przyjmują leki kontrolujące poziom cukru we krwi;
  • muira puana: to roślina z Amazonii, której znaczenie to „drzewo mocy”. Z jego drewna pozyskuje się substancję, która jest stosowana w celu przeciwdziałania zmniejszonemu pożądaniu i nadmiernemu zmęczeniu fizycznemu. To może pomóc w mężczyzn do stymulowania pożądania seksualnego i erekcji. Jedna lub dwie filiżanki dziennie mogą być przyjmowane w postaci odwaru. W przypadku nadmiernej dawki może powodować bóle głowy, bóle brzucha, pobudzenie.
Leczenie dysfunkcji seksualnych Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

Dodaj komentarz