Hallux valgus jest dokuczliwym i bolesnym schorzeniem, które dotyka kończyny dolne. Ten problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny może dotknąć każdą osobę, zarówno mężczyznę, jak i kobietę, w każdym wieku. Poza bólem i deformacją uszkodzonej części, koślawość palucha, jeśli jest zaniedbywana, może poważnie zaburzyć chód i spowodować problemy związane z motoryką osoby, która na nią cierpi.
Konkretnie jest to deformacja, która dotyczy pierwszego palca u nogi, ale może obejmować obie kończyny, jak to często bywa. Deformacja ma charakter zapalny, ponieważ błona śluzowa u podstawy dużego palca ulega zapaleniu na skutek czynników genetycznych. Zagłębmy się we wszystkie cechy tej patologii, od objawów do diagnozy, aż do możliwych metod leczenia i naturalnych środków zaradczych.
Co to jest hallux valgus?
Hallux valgus jest zaburzeniem, które modyfikuje strukturę dużego palca, powodując strukturalne zgięcie w kierunku pozostałych palców, z konsekwentną protruzją kości na zewnątrz. Jest to nie tylko bolesna dolegliwość, ale również problem estetyczny, który prowadzi do tego, że osoby na niego cierpiące czują się zakłopotane, gdy muszą pokazać swoje bose stopy.
Konkretnie, jest to prawdziwe odchylenie dużego palca u nogi na zewnątrz, na które cierpi więcej kobiet. Jeśli zapalenie to nie jest leczone od pierwszego objawu, grozi to deformacją pozostałych palców, co powoduje silny ból stopy zarówno w spoczynku, jak i w ruchu.
Dzięki zastosowaniu naturalnych środków i interweniowaniu we właściwym czasie, możliwe jest przyniesienie ulgi stopie, a w niektórych przypadkach uniknięcie wystąpienia tej patologii. Opuchliznę można na przykład zmniejszyć za pomocą specjalnych masaży lub samodzielnych kąpieli stóp. Gdy te zabiegi nie są wystarczające do osiągnięcia dobrego samopoczucia fizycznego i w obecności poważniejszych objawów, konieczna jest operacja.
Jakie są objawy haluksów?
Głównymi objawami występującymi w przypadku koślawości halluksów są:
- stopniowy wzrost odchylenia pierwszego palca u nogi;
- zwiększona grubość i modzelowatość palców;
- obrzęk i zaczerwienienie dotkniętej części ciała;
- zmniejszenie wrażliwości na poziomie lokalnym;
- ból w stopie podczas uprawiania sportu, a nawet podczas chodzenia.
Powikłania związane z koślawością halluksów
Oprócz wystającej deformacji dużego palca u nogi, patologia ta powoduje ból i trudności w prawidłowym chodzeniu, zaburzenia równowagi i problemy w kończynach górnych, jak również. Stan dużego palca u nogi może mieć ogromny wpływ na kostki, biodra i kręgosłup, aż do bólu i deformacji strukturalnych. Reszta ciała ma tendencję do odpowiednich zmian, co skutkuje wszechobecnymi zaburzeniami struktury kości.
Osoby cierpiące na hallux valgus mogą również cierpieć na metatarsalgię, czyli ból podeszwy stopy, który w zależności od przypadku jest mniej lub bardziej ostry, ale nasila się wraz z narastaniem modzeli i zaczerwienieniem zarówno podeszwy stopy, jak i dużego palca. W dłuższej perspektywie czasowej, możliwe jest, że te dokuczliwe dolegliwości przekształcą się w znacznie bardziej uciążliwe problemy, takie jak wrzody i zapalenie kaletki.
Główne przyczyny haluksów i czynniki ryzyka
Patologia ta występuje częściej u kobiet, a odsetek osób, które mogą mieć problemy z obiema stopami jest bardzo wysoki. U podstaw tego stanu rzeczy często leży przyczyna genetyczna. Obecność koślawości halluksów w rodzinie lub szczególna budowa stopy sprawiają, że patologia ta może być wykryta już w młodym wieku.
Długotrwałe używanie obuwia, które nie jest dostosowane do stopy, może pogorszyć sytuację. Dlatego też nie należy nosić zbyt ciasnych, niskiej jakości butów ani butów na wysokim obcasie, aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia halluksów koślawych i jednocześnie nie pogarszać objawów, jeśli już je masz. Najlepiej nosić buty z 2 cm obcasem, aby rozłożyć ciężar ciała pomiędzy piętę i palce.
Zapobieganie koślawości palucha (hallux valgus)
Zapobieganie patologii nie jest trudne do wdrożenia. W przypadku wywiadu rodzinnego, okresowa obserwacja własnych kończyn dolnych może odegrać kluczową rolę w działaniu na czas, w przypadku pojawienia się pierwszych objawów. Nie należy więc lekceważyć zmian morfologicznych, nawet niewielkich, bólu i ewentualnego obrzęku stóp. Ukierunkowane ćwiczenia uzgodnione z lekarzem (lub podiatrą) mogą być również przydatne w zapobieganiu lub spowalnianiu przebiegu problemu. Wreszcie, po raz kolejny, zaleca się, aby nie używać zbyt często obuwia, które obniża komfort stopy i kręgosłupa.
Diagnoza i leczenie
Diagnoza jest dopiero po badaniu lekarskim przez specjalistę (podologa), który poprzez dokładną obserwację stopy jest w stanie zrozumieć powagę schorzenia, wykorzystując również nowe systemy radiologii. Właśnie za pomocą diagnostyki obrazowej jest w stanie ocenić dokładne położenie kości i wskazać najwłaściwszą terapię, która złagodzi objawy, na które skarży się pacjent.
Wskazane metody leczenia różnią się w zależności od wieku pacjenta i nasilenia zaburzeń. Gdy schorzenie nie jest poważne, tzn. przy łagodnych objawach, problem można skorygować za pomocą specjalnych wkładek, wykonywanych na miarę, wkładanych do obuwia lub aparatów ortopedycznych, które zapobiegają krzyżowaniu się palców.
W przypadkach poważnych wad rozwojowych konieczne jest jednak uciekanie się do zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym. Jest to operacja mająca na celu skorygowanie ustawienia dużego palca i przywrócenie prawidłowych warunków budowy stopy. Operacja jest inwazyjna, czas rekonwalescencji jest dość długi, a duży palec u nogi zostaje przywrócony do prawidłowej pozycji.
Leczenie farmakologiczne haluksów
Jak widzieliśmy, hallux valgus daje szereg objawów, które mogą utrudniać wykonywanie ruchów i powodować nawet silny ból. W takich przypadkach, ze wskazań lekarskich, można uciec się do przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ). Pozostawienie stopy w spoczynku, sesje fizjoterapeutyczne lub stosowanie zimnych okładów to niezbędne środki pomocnicze, które należy łączyć z terapią, tak aby można było znaleźć ulgę i uzyskać maksymalne rezultaty. Oczywiście konieczny jest również dobór odpowiedniego obuwia do noszenia, jest to również istotne przy obecności terapii lekowej.
Leczenie zachowawcze
Jest to zabieg mający na celu złagodzenie objawów stopy, który jednak nie jest w stanie poprawić wyglądu estetycznego, a tym bardziej zmniejszyć deformacji. Istnieją jednak różne środki, które pomagają w opanowaniu sytuacji, takie jak np.
- unikać zbyt długiego stania;
- okłady z lodu: kilka razy dziennie na dotkniętym obszarze pomagają przynieść ulgę, zmniejszając ból i stan zapalny;
- noszenie obuwia, które wspiera łuk stopy, dając jej oparcie i chroniąc przed uderzeniami. Buty powinny mieć podeszwę dopasowaną do pięty, z przednią częścią obszerną i elastyczną, aby umożliwić ruch. Wysokość obcasa nie może przekraczać 4-5 centymetrów, a najlepiej 2 cm;
- wkładki: wkłada się je do wnętrza butów w celu wyrównania kości stopy i uniknięcia przeciążenia stopy. Na rynku dostępne są podkładki dystansowe, samoprzylepne lub szyny, które korygują stawy i prostują duży palec u nogi;
- ortezy wykonane na zamówienie w celu wsparcia stopy i stawu skokowego;
- zabiegi fitoterapeutyczne;
- terapie iniekcyjne: oparte na kortykosteroidach przydatnych w zmniejszaniu stanu zapalnego.
Naturalne środki zaradcze
Najlepszymi naturalnymi środkami zaradczymi mogą być:
- kąpiel stóp do samodzielnego wykonania: wystarczy wymoczyć stopy w misce z ciepłą wodą i solami, aby rozwinąć ich dobroczynne działanie. Alternatywnie można również użyć olejku eterycznego z rumianku i dziurawca;
- masaże: przy użyciu arniki, doskonałe do łagodzenia bólu kości, olejek lawendowy doskonały do stosowania w obecności rwy kulszowej;
- kompresy: na bazie olejku lawendowego z dodatkiem olejku rumiankowego. Należy wylać oba oleje razem na sterylną gazę, owinąć palec i pozostawić na 30 minut;
- chodzenie boso: jest doskonałym środkiem dla dobrego samopoczucia stóp i pleców, ale także dla wzmocnienia mięśni i więzadeł.