Hemoroidy to zmiany w obrębie poduszeczek tkanki bogatej w naczynia krwionośne, które pokrywają dolną część odbytnicy. Są one porównywane do żylaków nóg , ponieważ są one rzeczywiste rozszerzenia naczyń krwionośnych , które mogą być albo wewnętrzne lub zewnętrzne , w zależności od punktu wpływają .
Wewnętrzne nie wychodzą z odbytu i znajdują się nad zwieraczami odbytu, w błonie śluzowej poniżej. Mogą być widoczne tylko podczas wypróżnienia lub przy silnym nacisku. Zewnętrzne natomiast są widoczne z zewnątrz, ponieważ znajdują się w tkance poniżej zwieraczy. Mają kolor czerwony z tendencją do niebieskiego, są miękkie, ale mają tendencję do twardnienia w obecności skrzepów krwi.
Przejdźmy do pogłębienia tematu, starając się określić, jakie są przyczyny, czynniki ryzyka, jakie objawy występują i jakie mogą być zabiegi i naturalne środki, które można podjąć.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy są jednym z problemów zdrowotnych związanych z jelitami, które dotykają spory odsetek dorosłej populacji, zwłaszcza w wieku od 45 do 65 lat. Zgodnie z przewidywaniami, polegają one na poszerzeniu żył znajdujących się w błonie śluzowej odbytnicy i mogą objawiać się jako obrzęki, które nazywane są „gavoyles”, czasami nawet krwawienia. W zależności od ich położenia nad lub pod kanałem odbytu mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Rozwój tej patologii może prowadzić do przeciekania hemoroidów wewnętrznych w postaci „wypadnięcia”. W przeciwieństwie do tych wewnętrznych, które nie mają nerwów, te zewnętrzne są bardziej wrażliwe.
Cierpi na nią spora część populacji, a nie wszyscy są skłonni rozmawiać o niej z lekarzem z obawy lub wstydu przed koniecznością poddania się badaniu. Jest to dokuczliwa dolegliwość, którą wprawdzie można łatwo leczyć za pomocą niezbędnych terapii farmakologicznych, ale można jej również uniknąć stosując zdrową dietę, unikając spożywania potencjalnie niebezpiecznych pokarmów.
Niestety, ale ta dolegliwość bardzo często zakłóca życie towarzyskie osób na nią cierpiących, a ludzie ukrywają swoje hemoroidy nawet przed krewnymi czy partnerami. Profilaktyka jest jedną z możliwości, jakie daje medycyna, ale sama w sobie nie wystarczy, gdyż konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety i odpowiednia walka z chorobą przy wsparciu medycznym, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Ból jest główną cechą hemoroidów, które jeśli są bagatelizowane, mogą przeszkadzać w wykonywaniu zwykłych czynności, powodując nie tylko dyskomfort, ale i zdenerwowanie. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, warto porozmawiać z lekarzem, który z pewnością skieruje nas do specjalisty – proktologa. Specjalista ten, wykorzystując nowe techniki, będzie mógł rozpocząć leczenie farmakologiczne, a w razie potrzeby wykonać zabieg chirurgiczny, który pomoże Ci zlikwidować dolegliwości.
Przyczyny i czynniki ryzyka hemoroidów
Hemoroidy to problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a u tych drugich może być również związany z ciążą. W czasie ciąży istnieje kilka czynników, które mogą interweniować i w związku z tym spowodować wystąpienie objawów, a czasem pogorszenie patologii.
Głównymi przyczynami mogą być:
- zmiany hormonów, które zakłócają funkcjonowanie tkanki naczyniowej;
- efekt wynikający z obecności płodu;
- zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne podczas porodu.
U źródeł tej patologii, która ujawnia się między 45 a 65 rokiem życia, mogą leżeć czynniki genetyczne, nieuporządkowany tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Głównymi czynnikami ryzyka mogą być
- obecność dysfunkcji jelitowych, takich jak przewlekła biegunka lub zaparcia;
- siedzący tryb życia;
- nadmierne wysiłki;
- nadmierne przyjmowanie środków przeczyszczających;
- stojąc zbyt długo;
- nadużywanie nikotyny i alkoholu;
- uprawianie sportów takich jak jazda konna, jazda na motorze, podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze;
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, owulacja, menstruacja, które mogą zwiększyć liczbę epizodów;
- nieprawidłowa dieta: organizm zdrowego człowieka jest w stanie poradzić sobie ze spożyciem każdego pokarmu, nawet tych uznawanych za niebezpieczne dla hemoroidów. Długotrwałe i nadmierne spożywanie niektórych pokarmów może sprzyjać pojawieniu się tej choroby i innych pokrewnych.
Jakie są objawy hemoroidów?
Czasami zdarza się, że hemoroidy nie powodują żadnych dolegliwości i z tego powodu nazywane są „ślepymi”. Częściej jednak objawy obejmują utratę krwi podczas każdego wypróżnienia, swędzenie, pieczenie i uczucie ciężkości odbytnicy. Krwawienie może być uzależnione od oddawania stolca, a także może go zabarwić. Należy zawsze zwracać uwagę na kolor krwi, która powinna być jasnoczerwona, ponieważ pochodzi z ostatniego odcinka jelita. Im ciemniejszy kolor krwi, tym bardziej wewnętrzny jest obszar, z którego pochodzi krwawienie.
Ból jest objawem towarzyszącym chorobie i może mieć różne nasilenie: zwykły dyskomfort podczas defekacji lub siedzenia, aż do silnego bólu w przypadku stanu zapalnego. Niezależnie od tego, na jakie objawy się skarżysz, zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem i unikanie podawania leków na zasadzie „zrób to sam”.
Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne
W zależności od miejsca, w którym się znajdują, hemoroidy mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne są niebolesne, niewidoczne, a wyciek może być spowodowany defekacją, po czym samoistnie wracają na swoje miejsce. Ten typ może powodować ból tylko wtedy, gdy towarzyszą mu rhagady lub gdy wypadnięcie jest całkowite.
Hemoroidy zewnętrzne są widoczne, łatwo wychodzą z odbytu i wyglądają jak małe guzki. W zależności od stopnia zaawansowania patologii mogą to być:
- pierwszego stopnia: gdy pozostają w odbycie i są widoczne dopiero po wykonaniu specjalistycznego badania. Pacjent uświadamia sobie ich obecność po bezbolesnym krwawieniu;
- drugiego stopnia: pozostają w środku i wychodzą tylko podczas ewakuacji. Powracają one samoistnie na swoje miejsce i mogą powodować dyskomfort i krwawienie;
- trzeci stopień: gdy łatwo wychodzą i konieczna jest ręczna interwencja, aby ponownie weszły. Charakteryzują się one bardzo wyraźnym krwawiącym kolorem i mogą powodować duży ból podczas stanu zapalnego;
- czwarty stopień: gdy zawsze pozostają na zewnątrz i nie można ich ponownie umieścić na miejscu.
Co gorsza, może dojść do powikłań w postaci zakrzepicy, czyli gromadzenia się krwi, która może powodować powiększanie się hemoroidów, czemu towarzyszy uporczywy, intensywny ból i swędzenie. Jeśli epizody te występują w sposób ciągły, konieczna może być operacja.
Wytyczne dietetyczne – co jeść, aby wyleczyć hemoroidy?
Jak wszyscy wiemy, dieta zawsze odgrywa ważną rolę w przypadku problemów zdrowotnych, a nawet w tym przypadku może pomóc ograniczyć dyskomfort związany z hemoroidami. Istnieją pokarmy, których lepiej nie spożywać w obecności stanu zapalnego, takie jak: pikantne potrawy, papryczki chili, kiełbasy, dojrzałe sery, skorupiaki, czekolada, alkohole, kawa i napoje zawierające kofeinę. Raczej można znaleźć ulgę poprzez spożywanie lekkich i łatwych do strawienia pokarmów: makaronu, ryżu pełnoziarnistego, świeżego mleka i sera, świeżego masła, oleju, chudego mięsa i białego mięsa, ryb.
Spożywanie owoców, warzyw i zbóż (błonnik) w połączeniu z odpowiednią ilością wody, pomaga uczynić stolec bardziej miękkim, aby można go było łatwo wydalić, co pomaga zmniejszyć wysiłek i ból podczas defekacji. Procedura ta może również pomóc w ograniczeniu występowania nowych epizodów. Niezbędne jest spożywanie co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie, ilość ta może być zwiększona w lecie, aby przeciwdziałać poceniu się.
Prawidłowa dieta wymaga spożywania ok. 30 g błonnika dziennie, gdyż nadmierne spożycie może prowadzić do bólów brzucha i przerzutów. Dobrym nawykiem jest unikanie spożywania pokarmów, które przeszły długie procesy transformacji, fast foodów, żywności rafinowanej ubogiej w błonnik, bogatej w cukier i tłuszcz, które mogą uszkodzić jelita, jak również przyczynić się do wzrostu cholesterolu.
Zaleca się również stosowanie ciepłej wody do codziennego oczyszczania, chociaż istnieje kilka naturalnych środków, które zalecają stosowanie zimnej wody lub nawet lodu w celu złagodzenia bólu, co przynosi chwilową ulgę, która zwęża naczynia krwionośne, ale może prowadzić do pogorszenia objawów.
Leczenie: kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?
W przypadku hemoroidów pierwszego i drugiego stopnia możliwa jest interwencja w postaci zabiegu zwanego „elastycznym podwiązaniem”, wykonywanego przez specjalistę w ambulatorium, polegającego na założeniu małego elastycznego pierścienia u podstawy hemoroidów. Po kilku dniach hemoroid i gumka samoistnie odpadną, a rana zagoi się w ciągu kilku tygodni.
W przypadku, gdy takie leczenie okaże się niewystarczające, ponownie za radą specjalisty, może być konieczne chirurgiczne usunięcie hemoroidów trzeciego i czwartego stopnia na stałe. Jest to konieczne w przypadku częstej zakrzepicy, gdy nieszczelne hemoroidy nie mogą już powrócić, gdy występuje uporczywe krwawienie. Operacja usuwa nadmiar tkanki, która powoduje krwawienie, a tym samym wyciek, ale jednocześnie ma jako wadę utratę śluzu w stolcu, krwawienie, rany i ból do trzech tygodni.
Naturalne środki zaradcze przeciw hemoriodom
W momencie pojawienia się hemoroidów trudno jest całkowicie wyeliminować problem, a ryzyko nawrotu wzrasta wraz z wiekiem. Objawy mogą być leczone farmakologicznie, a gdy jest to możliwe (zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty) mogą być również związane z naturalnymi środkami zaradczymi.
Naturalne środki zaradcze obejmują kremy i balsamy do stosowania miejscowego lub suplementy doustne. Oprócz specyficznego działania na zaburzenia, można również przyjmować substancje, które mogą pomóc w regulacji tranzytu jelitowego w przypadku częstych epizodów zaparć lub biegunek. Możesz spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak: śliwki, wiśnie, pełne ziarna i kasztany.
W poważniejszych przypadkach przydatne mogą być preparaty pomagające zwalczać zaparcia:
- Psyllium: roślina, która w kontakcie z wodą pęcznieje, zwiększając swoją objętość. Jego główne korzystne działanie polega na zmiękczaniu stolca, dzięki czemu funkcjonowanie jelit jest bardziej aktywne;
- Aloes: w postaci żelu, może być cenną pomocą, dzięki swojemu kojącemu działaniu wydaje się być w stanie pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych. Aloes może pomóc złagodzić pieczenie i swędzenie, uwalniając korzystne działanie na opuchnięte i bolesne hemoroidy;
- Maści Helichrysum: wyciąg, który wydaje się mieć dobre naturalne działanie przeciwzapalne, które może pomóc zmniejszyć obrzęk;
- Ekstrakty z cyprysu: które wspomagają krążenie krwi.