Już w średniowieczu ludzie używali różnych części lipy (zwanej również „kwiatem lipy”) – takich jak herbata lipowa – ze względu na ich naturalną zdolność do promowania pocenia się i detoksykacji, zmniejszania bólu i zmniejszania niepokoju.
Lipa spożywana jako lek ziołowy w postaci herbaty, toniku, ekstraktu lub roztworu do stosowania miejscowego wykazuje wysoką zawartość wielu przeciwutleniaczy, olejków lotnych i innych związków leczniczych. Wśród nich znajdują się flawonoidy, tilirozyd, kwercetyna i kemferol, które są związane z takimi korzyściami, jak zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku.
Herbata z lipy – naturalny eliksir zdrowia
Herbata lipowa to herbata ziołowa lub „napar” wytwarzany z liści, kwiatów i kory drzew z rodzaju Tilia (zwanych również lipami). Lipy mają ciemnoszarą korę, zielone liście w kształcie serca i żółto-zielone kwiaty. Różne części drzew są suszone i konserwowane w celu przygotowania herbat, nalewek i innych toników bogatych w korzystne substancje chemiczne.
Do czego wykorzystywana jest lipa? Nazywana również kwiatem lipy lub drewnem lipowym, jest najczęściej spożywana ze względu na swoje naturalne działanie uspokajające i przeciwlękowe, ale może również pomóc w utrzymaniu zdrowia serca, trawienia, układu oddechowego i odpornościowego i nie tylko.
Spożywanie go jako herbaty przeciwzapalnej jest najczęstszym sposobem wykorzystania tego ziołowego środka, ale jest on również dostępny w postaci ekstraktu i nalewki.
Herbata z lipy korzyści i właściwości – dlaczego warto ją pić
Oto więcej informacji na temat tego, co badania mówią nam o korzyściach płynących z lipy / herbaty lipowej
Dostarcza przeciwutleniaczy i innych korzystnych związków
Badania zidentyfikowały wiele prozdrowotnych składników chemicznych w lipach, w tym:
- Flawonoidy, takie jak kemferol, kwercetyna, mirycetyna i glikozydy.
- Olejki lotne, w tym alkany, alkohole fenolowe i estry oraz terpeny, w tym cytral, cytronelal, cytronelol, eugenol, limonen, nerol i α-pinen.
- Inne składniki, takie jak saponiny, garbniki i tokoferol.
- Aminokwasy, w tym alanina, cysteina, cystyna, izoleucyna, leucyna, fenyloalanina i seryna.
- Węglowodany w postaci polisacharydów śluzowych, w tym arabinozy, galaktozy, ramnozy i innych.
Chociaż jest źródłem wielu przeciwutleniaczy, badania pokazują, że jest szczególnie bogaty we flawonoidy, tilirozyd, kwercetynę i kemferol. W wielu badaniach wykazano, że związki te zapewniają ochronę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i stresem oksydacyjnym, który może uszkadzać komórki.
Wyższe spożycie tych związków chemicznych może również pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu, serca i skóry oraz może ogólnie zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych.
Może pomóc zmniejszyć niepokój
Jednym z tradycyjnych zastosowań lipy było „tłumienie histerii” i zmniejszanie objawów związanych z lękiem, takich jak niestrawność, kołatanie serca i wymioty.
Dlaczego herbata lipowa jest dobra na niepokój? Ostatnie badania sugerują, że ekstrakt z lipy może mieć działanie uspokajające, ponieważ naśladuje działanie neuroprzekaźnika GABA, który hamuje pobudliwość układu nerwowego. Uważa się również, że obecność przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy, pomaga regulować aktywność układu nerwowego.
Niektóre osoby zgłaszają obniżenie ciśnienia krwi i ból związany z napięciem, taki jak napięciowe bóle głowy, podczas stosowania lipy. Może również pomóc poprawić jakość snu poprzez zwiększenie relaksu i zmniejszenie dyskomfortu.
Czy herbata z lipy zawiera kofeinę? Nie; naturalnie nie zawiera kofeiny i jest uważana za herbatę ziołową. To sprawia, że jest to dobry wybór, jeśli jesteś wrażliwy na działanie kofeiny i masz tendencję do roztrzęsienia lub nerwowości po jej spożyciu.
Wspomaga detoksykację i zdrowie układu trawiennego
Podobnie jak niektóre inne herbaty ziołowe, w tym herbata z mniszka lekarskiego, istnieją dowody sugerujące, że lipa może działać jak naturalny środek moczopędny, pomagając zmniejszyć retencję płynów i obrzęk, jednocześnie wspierając ogólne funkcje trawienne.
Jest ona również stosowana do promowania pocenia się w celu przyspieszenia detoksykacji i jako śluz pomagający chorym w uwalnianiu flegmy. Opisuje się, że ma właściwości łagodzące i przeciwskurczowe, które mogą pomóc zmniejszyć kaszel, objawy grypy i zapalenia oskrzeli oraz inne choroby układu oddechowego.
Może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny
Niektóre badania sugerują, że przeciwutleniacze znajdujące się w lipie, w tym tilirozyd i kwercetyna, są w stanie zmniejszyć stan zapalny, obrzęk i ból. Może to potencjalnie prowadzić do korzyści dla osób cierpiących na takie schorzenia jak zapalenie stawów czy fibromialgia. (Inną herbatą, która może pomóc złagodzić ból, jest herbata imbirowa).
Może pomóc obniżyć ciśnienie krwi
Uważa się, że lipa jest naturalnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i może obniżyć ciśnienie krwi. Jest to jeden ze sposobów, w jaki może zmniejszyć objawy lękowe, bóle głowy itp.
Herbata z lipy w ciąży – bezpieczne spożycie dla przyszłych mam
Bezpieczeństwo stosowania herbaty z lipy u kobiet w ciąży lub karmiących piersią nie jest znane. Nie została ona również przetestowana na dzieciach, więc nie zaleca się jej regularnego stosowania w tej populacji.
Osoby w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed dodaniem herbaty na dobranoc do swojej nocnej rutyny, ponieważ niektóre odmiany mogą zawierać składniki, które nie są zalecane.
Nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby wiedzieć, czy lipa jest bezpieczna w ciąży lub podczas karmienia piersią. Należy zachować ostrożność i unikać stosowania. Dlatego nie zaleca się picia tej herbaty w takich okolicznościach.
Herbata z lipy przeciwwskazania – kiedy należy zachować ostrożność
Czy herbata lipowa jest bezpieczna? Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że jest ona zazwyczaj dobrze tolerowana i bezpieczna dla większości dorosłych, którzy spożywają ją w umiarkowanych ilościach.
„Umiarkowane spożycie” uważa się za od dwóch do czterech gramów mieszanki herbaty dziennie, czyli około trzech do czterech filiżanek. Picie większej ilości może potencjalnie powodować skutki uboczne, takie jak zmiany ciśnienia krwi i trawienia, więc najlepiej trzymać się tego zakresu.
Nie powinnaś spożywać lipy, jeśli jesteś w ciąży (nie ma wystarczających informacji na temat jej bezpieczeństwa), cierpisz na choroby serca lub jesteś uczulona na pyłki.
Osoby przyjmujące leki moczopędne lub leki zawierające lit nie powinny pić herbaty z lipy, ponieważ może ona wchodzić w interakcje z tymi lekami. Osoby z chorobami serca w wywiadzie również powinny zachować ostrożność przy rozpoczynaniu stosowania herbaty lipowej, zwłaszcza jeśli piją ją często i przez długi czas.
Jak przygotować herbatę?
Aby przygotować herbatę lipową, liście, kwiaty i kora są suszone, gotowane i moczone w wodzie, tworząc „napar ziołowy”. Kupując luźną mieszankę liści w sklepie z herbatą lub online, należy szukać nazwy gatunku Tilleul.
Herbatę z lipy można przygotować samodzielnie w domu, parząc suszone części (kwiaty, liście, korę) w gorącej wodzie przez około 5 do 10 minut lub przez noc w wodzie o temperaturze pokojowej. Użyj około 1,5 grama luźnej herbaty na każde 8 uncji porcji.
Używaj gotowych torebek herbaty lub luźnych liści/kwiatów/kory w sitku lub siatce. Bardziej prawdopodobne jest uzyskanie mocnej i skutecznej herbaty, jeśli kupisz luźne liście/kwiaty, które zostały niedawno wysuszone, zamiast używać gotowych torebek z herbatą.
Jak pachnie lipa? Opisywany jest jako podobny do herbaty rumiankowej i ma słaby aromatyczny i kwiatowy zapach oraz łagodny, słodki i „śluzowaty” (lub gorzki) smak. Niektórzy uważają również, że subtelnie smakuje jak „kwiaty i lasy”.
Herbaty o wyższym poziomie garbników i niskiej zawartości śluzu są ogólnie bardziej aromatyczne i smaczniejsze. Można również zwiększyć korzyści zdrowotne i smak, dodając inne zioła i przyprawy, takie jak imbir, kurkuma itp.
Podsumowanie
- Herbata lipowa pochodzi z gatunku drzew Tilia, które od wielu stuleci stosowane są w Europie w leczeniu stanów takich jak niepokój, ból, kaszel i wysokie ciśnienie krwi.
- Różne części tych drzew, w tym kwiaty, kora i liście, są wykorzystywane do produkcji herbat, naparów, toników i ekstraktów, które mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, obrzęków i zatrzymywania płynów.
- Korzystne związki znajdujące się w lipie obejmują przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy, kwercetyna, tilirozyd i kemferol; olejki lotne; i aminokwasy.
- Do czego służy herbata lipowa? Korzyści płynące ze spożywania herbaty lipowej mogą obejmować działanie uspokajające, łagodzące przewód pokarmowy i działające jak naturalny środek moczopędny i śluz.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/herbata-miodowo-lipowa
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24337514/