Herbata z liści malin – właściwości i skutki uboczne

Herbata z liści malin – właściwości i skutki uboczne

Herbata z liści czerwonych malin jest dobrym pożywieniem dla kobiet w ciąży. Istnieje wiele dowodów naukowych na to, że są one skuteczne w skracaniu czasu trwania porodu i powikłań położniczych. Ponadto herbata z liści czerwonych malin jest również pokarmem bogatym w witaminy i minerały.

Herbata z liści malin – naturalny sposób na zdrowie

Liście czerwonych malin są bogate w witaminy i minerały. Jest to dobre źródło witaminy B, witaminy C i kilku minerałów, takich jak potas, magnez, cynk, fosfor i żelazo. Najbardziej godne uwagi są jednak jej właściwości przeciwutleniające.

Liście czerwonej maliny zawierają polifenole, takie jak garbniki i flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze, pomagając ograniczyć ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek w organizmie. Ponadto liście czerwonych malin zawierają niewielkie ilości kwasu elagowego, który, jak wykazano, neutralizuje czynniki rakotwórcze, a nawet przyczynia się do samozniszczenia komórek nowotworowych. Dowody na przeciwnowotworowy potencjał liści czerwonych malin wciąż wymagają dalszych badań, ale obecne wyniki są zachęcające. Herbata z liści czerwonych malin zawiera zdrowe składniki.

Herbata z liści czerwonej maliny przynosi wiele korzyści zdrowotnych kobietom w ogóle, zwłaszcza kobietom w ciąży. W rzeczywistości często mówi się, że jest to zioło, które chroni zdrowie kobiety.
Niektóre badania potwierdzają, że kobiety mówią sobie nawzajem, że liście malin pomagają zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak skurcze, wymioty, nudności i biegunka. Liście czerwonych malin zawierają fragarynę, związek roślinny, który pomaga tonizować mięśnie miednicy, co może łagodzić skurcze menstruacyjne spowodowane skurczami tych mięśni. Co więcej, 28 gramów liści czerwonych malin zawiera 3,3 mg żelaza, co stanowi 18% zalecanego dziennego spożycia żelaza dla kobiet w wieku 19-50 lat. Dostarczanie wystarczającej ilości żelaza może pomóc w walce z anemią Krwawienie jest powszechne u kobiet z długimi cyklami menstruacyjnymi.

Sprawdź: Herbata z lipy – właściwości i przeciwwskazania

Herbata z liści malin w ciąży – korzyści i ostrożność

Herbata ziołowa jest od dawna stosowana przez położne w celu przezwyciężenia niektórych objawów, które negatywnie wpływają na ciążę i poród. W jednym z badań oceniano stosowanie leków ziołowych u 600 kobiet w ciąży. Wyniki wykazały, że 52% kobiet regularnie stosowało jakiś rodzaj ziół, a 63% kobiet piło herbatę z liści czerwonej maliny.

Chociaż herbata z liści czerwonej maliny jest ogólnie zalecana w drugim i trzecim trymestrze ciąży, niektóre kobiety nadal używają jej jako herbaty ziołowej, aby złagodzić objawy nudności i wymiotów przez trzy miesiące. wczesna ciąża. Herbata z liści czerwonych malin jest również stosowana w celu wzmocnienia macicy, uczynienia porodu bezpiecznym, mniej bolesnym i zapobiegania ciężkiemu krwawieniu poporodowemu.

Skraca czas porodu

Herbata z liści czerwonej maliny pomaga skrócić czas porodu. Związki fragarynowe obecne w liściach czerwonej maliny działają tonizująco na mięśnie w okolicy miednicy, w tym na ścianę macicy, ułatwiając poród.

Badanie przeprowadzone na 108 kobietach wykazało, że te, które piły herbatę z liści czerwonych malin, miały krótszy czas trwania porodu na wczesnych etapach. Badanie, powtórzone rok później na 192 kobietach, wykazało, że herbata z liści czerwonych malin nie skróciła pierwszego etapu porodu, ale skróciła drugi średnio o 9,59 minuty.

Zmniejszenie liczby interwencji położniczych i powikłań

Niektóre dowody sugerują, że picie herbaty z liści czerwonych malin pomaga ograniczyć komplikacje podczas porodu. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które piły czerwoną herbatę liściastą podczas ciąży, rzadziej stosowały kleszcze położnicze i inne interwencje, a także zmniejszyły liczbę powikłań, które wystąpiły przed i po porodzie.

Podobnie, inne badanie wykazało 11% zmniejszenie użycia kleszczy podczas porodu u kobiet, które piły herbatę z liści czerwonych malin w ciągu ostatnich 8 tygodni ciąży. Amerykańskie Stowarzyszenie Położnicze twierdzi również, że picie herbaty może zmniejszyć potrzebę interwencji podczas porodu. Krótszy czas porodu zmniejsza również krwawienie poporodowe.

Herbata z liści malin skutki uboczne – co warto wiedzieć

Herbata z liści czerwonej maliny jest prawie bezpieczna dla każdego. Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, ale o łagodnym charakterze i niewielkim wpływie na zdrowie. Ta herbata ziołowa ma właściwości przeczyszczające i może powodować biegunkę u niektórych osób. Może mieć również działanie moczopędne, zwiększając częstotliwość oddawania moczu. Dlatego przed wypróbowaniem herbaty należy skonsultować się z lekarzem.

Dla kobiet w ciąży najodpowiedniejszym momentem na rozpoczęcie picia herbaty z liści czerwonej maliny jest 32 tydzień ciąży. Stosowana ilość to około 2,4 mg/dzień, co odpowiada 3 filiżankom herbaty/dzień. Na etapie ciąży wcześniejszym niż 32 tygodnie należy ograniczyć picie herbaty do 1 filiżanki dziennie.
Jeśli podczas picia herbaty wystąpią skurcze Braxtona Hicksa lub krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, należy przerwać stosowanie.

Herbata z liści malin jak zrobić – przepisy i wskazówki

Jeśli nie przepadasz za herbatą, nawet odrobina śmietanki może nie wystarczyć, by wypić ten magiczny eliksir. Wypróbuj go z niezapalnym białkiem w proszku, aby uzyskać dodatkowe wartości odżywcze, a także z daktylami, aby wspomóc potencjalnie łatwiejszy poród. Możesz też wypróbować jeden z tych bardziej złożonych przepisów na herbatę z liści czerwonych malin, aby uczynić napój bardziej smakowitym:

Przepis na ciepłą kokosową herbatę liściastą z czerwonych malin

Jest to kremowy, marzycielski sposób na picie codziennej herbaty RRL. Delektuj się nią z kilkoma kawałkami dyni jako dodatkowym bonusem.

  • Postępuj zgodnie z przepisem na podstawową herbatę liściastą z czerwonych malin.
  • Dodaj 1/4 szklanki mleka kokosowego i 1 TB surowego miodu i dobrze wymieszaj.
  • Popijaj powoli i ciesz się tym ciepłym, pocieszającym smakołykiem.

Przyprawiona herbata z liści malin

Dodaj herbatę liściastą z czerwonych malin, laskę cynamonu i goździki do zaparzacza do herbaty lub kuli herbacianej. Umieść ją w czajniczku lub kubku i zalej wrzątkiem. Pozostaw do zaparzenia na 5-10 minut. Wyjmij zaparzacz lub kulkę herbaty i dodaj miód do smaku.

Składniki:

  • 2 łyżki sypanej herbaty liściastej z czerwonych malin
  • 2 szklanki wrzącej wody
  • 1 laska cynamonu
  • 2-3 goździki
  • Miód (opcjonalnie)

Podsumowanie

Chociaż herbata z liści malin jest powszechnie stosowana od stuleci, wciąż stosunkowo niewiele wiadomo na temat tego, jak dokładnie działają związki czynne w niej zawarte. Uważa się, że wszelkie korzystne efekty zależą od zastosowanego preparatu ziołowego i etapu ciąży, na którym jest on przyjmowany.

Jeśli jesteś w ciąży i rozważasz stosowanie herbaty z liści malin, porozmawiaj ze swoją położną, doulą lub lekarzem rodzinnym przed wypiciem naparu lub zażyciem kapsułek z liści malin.