Johimbina – efekty i dawkowanie

Johimbina – efekty i dawkowanie

Johimbina jest promowana ze względu na swoje właściwości spalania tłuszczu i korzyści dla męskich dysfunkcji seksualnych.

Chociaż johimbina jest skuteczna, skutki uboczne mogą obejmować niepokój, nerwowość i podwyższone tętno, a zgłaszana dawka johimbiny w wielu formułach suplementów nie odpowiada rzeczywistej dawce.

Johimbina – co to jest?

Johimbina jest naturalnie występującym alkaloidem występującym w drzewie Pausinystalia yohimbe i roślinie Rauwolfia serpentina. Johimbina jest związkiem stymulującym, który działa głównie na receptory alfa-2-adrenergiczne w organizmie. Najbardziej znana jest ze swojej zdolności do zwiększania spalania tłuszczu (lipolizy) i pomocy w zaburzeniach seksualnych u mężczyzn.

Suplementacja johimbiną jest również stosowana w celu utraty wagi, składu ciała, leczenia fobii i niedociśnienia ortostatycznego, chociaż brakuje dowodów na poparcie korzyści johimbiny dla wielu z tych warunków.

Jakie są główne efekty i korzyści johimbiny?

Niektóre dowody potwierdzają stosowanie johimbiny jako naturalnego sposobu na poprawę objawów zaburzeń erekcji (ED) u mężczyzn. Chociaż badania zakwestionowały to twierdzenie, dwie metaanalizy wykazały, że johimbina przyjmowana samodzielnie lub wraz z innymi terapiami, w tym argininą i inhibitorami PDE-5, poprawia ED w porównaniu z placebo, chociaż badania z użyciem połączonej johimbiny i inhibitorów PDE-5 zostały przeprowadzone tylko na zwierzętach.

Chociaż johimbina jest często sprzedawana jako suplement wspomagający utratę tkanki tłuszczowej i poprawiający wydajność sportowców, nie ma dowodów na to, że johimbina poprawia siłę, zwiększa mięśnie lub poprawia wydolność fizyczną. Johimbina wydaje się mieć działanie lipolityczne (zwiększa „spalanie tłuszczu”) i może poprawiać skład ciała lub powodować regionalną utratę tłuszczu, gdy jest stosowana jako maść miejscowa.

Może pomóc poprawić zaburzenia erekcji

Najczęściej reklamowaną zaletą johimbiny jest poprawa zaburzeń erekcji; niektóre badania to potwierdzają. Niektóre badania wykazały, że yohimbe jest skuteczny w leczeniu zaburzeń erekcji. Na przykład, jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 10,8 miligramów (mg) johimbiny trzy razy dziennie poprawiło erekcję i satysfakcję seksualną u mężczyzn w różnym wieku. Naukowcy uważają, że dzieje się tak częściowo dlatego, że johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne, które zapobiegają erekcji.

Inne badania wykazały, że johimbina skutecznie poprawia zaburzenia erekcji w połączeniu z innymi suplementami, takimi jak L-arginina, ze względu na zdolność obu suplementów do poprawy przepływu krwi do penisa. Badania te wykazały, że yohimbe jest szczególnie pomocna w łagodnych lub umiarkowanych przypadkach zaburzeń erekcji.

Pomimo potencjalnej pomocy yohimbe w zaburzeniach erekcji, eksperci nie zalecają stosowania suplementu jako standardowego leczenia zaburzeń erekcji.

Jakie są główne wady i skutki uboczne johimbiny?

Przyjmowana w zalecanej dawce (≤0,2 mg na kg masy ciała) johimbina może powodować nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, nerwowość i niepokój.

Wyższe dawki johimbiny mogą być niebezpieczne; raport z 2005 r. wykazał, że johimbina miała najwyższy wskaźnik efektów toksycznych spośród wszystkich produktów botanicznych. Opisy przypadków nadmiernego spożycia johimbiny sugerują, że lęk, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), tachykardia (wysokie tętno), arytmie i pobudzenie należą do poważniejszych skutków ubocznych tego związku.

Co więcej, wiele suplementów zawierających johimbinę w Stanach Zjednoczonych zostało niedokładnie oznakowanych – zawierały one 23%-147% johimbiny podanej na etykiecie i nie informowały o ilości johimbiny zawartej w produkcie ani nie ostrzegały o potencjalnych szkodach wynikających z nadmiernego spożycia.

Johimbina – działanie

Johimbina jest selektywnym antagonistą receptorów alfa-2-adrenergicznych. Innymi słowy, celuje i dezaktywuje klasę receptorów w układzie nerwowym, która reaguje na neuroprzekaźnik noradrenalinę (noradrenalinę). Antagonizm receptora alfa-2 zwiększa uwalnianie noradrenaliny przez współczulny układ nerwowy, powodując stymulujące i „hiperadrenergiczne” działanie johimbiny.

Antagonizm receptorów alfa-2 hamuje również skurcz mięśni gładkich prącia i może zwiększać rozluźnienie mięśni gładkich za pośrednictwem tlenku azotu – połączone efekty, które promują erekcję i wyjaśniają poprawę objawów zaburzeń erekcji po suplementacji johimbiną. Johimbina hamuje również aktywność receptorów alfa-2 na komórkach tłuszczowych – gdzie noradrenalina normalnie działa w celu powstrzymania uwalniania tłuszczu. Zahamowanie antylipolitycznego działania noradrenaliny pozwala na zwiększenie lipolizy (spalania tłuszczu).

Johimbina – dawkowanie

Dawki 0,2 mg / kg masy ciała zostały z powodzeniem wykorzystane do zwiększenia spalania tłuszczu bez znaczącego wpływu na parametry sercowo-naczyniowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Daje to dawkę

  • 14 mg dla osoby o wadze 150 funtów (68 kg)
  • 18 mg dla osoby o wadze 200 funtów (91 kg)
  • 22 mg dla osoby o masie ciała 113 kg.

Suplementacja jest najbardziej skuteczna między posiłkami lub podczas krótkotrwałego postu.

Należy zachować ostrożność przy wyższej masie ciała, ponieważ układ sercowo-naczyniowy może nie być przygotowany na działanie środka stymulującego, takiego jak johimbina. Podczas suplementacji johimbiny po raz pierwszy, zawsze należy rozpocząć od połowy dawki i ocenić tolerancję przed kontynuowaniem.

Należy również zachować ostrożność, ponieważ wiele suplementów zawierających johimbinę albo nie podaje ilości johimbiny, albo jeśli tak, rzeczywista dawka waha się od 25-150% podanej dawki. Ponieważ dawka może być wyższa niż podana, jest to dodatkowy powód, aby zacząć od niższej dawki.

W przypadku łączenia johimbiny z innymi środkami stymulującymi, należy podawać połowę dawki obu suplementów i ostrożnie zwiększać zalecaną dawkę, ponieważ dwa suplementy mogą wchodzić w negatywne interakcje.

Podsumowanie

Yohimbe to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Afryki, którego kora zawiera aktywne związki, które mogą pomóc poprawić zaburzenia erekcji i wyniki sportowe. Badania nad tymi korzyściami są jednak ograniczone.

Przyjmowanie yohimbe może mieć poważne skutki uboczne, od nudności i kołatania serca po drgawki, zawał serca i potencjalnie śmierć w przypadku przyjmowania dużych dawek.

Zawsze najlepiej jest porozmawiać z zaufanym lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania nowego suplementu, aby upewnić się, że jest on bezpieczny i nie będzie wchodził w interakcje z żadnymi przyjmowanymi lekami lub innymi suplementami.

Johimbina – efekty i dawkowanie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8031688