Niskie ciśnienie krwi: objawy, środki zaradcze, leczenie, diagnoza

Niskie ciśnienie krwi: objawy, środki zaradcze, leczenie

Niskie ciśnienie krwi wiąże się z ogólnym obniżeniem wartości ciśnienia krwi i jest również określane w medycynie terminem hipotensja. Niskie ciśnienie krwi jest klasyfikowane w zakresie wartości minimalnych pomiędzy 90 a 60 mmHg i jest dość powszechnym zjawiskiem wśród populacji. W przeciwieństwie do nadciśnienia, czyli wysokiego poziomu ciśnienia tętniczego, niedociśnienie nie jest niebezpieczne dla serca i układu krążenia.

Zagłębmy się w to, jakie są objawy, środki zaradcze i najlepsze metody leczenia niskiego ciśnienia krwi, skupiając się również na prawidłowej diecie, którą należy stosować.

Czym jest niskie ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie krwi daje szereg objawów rozpoznawalnych nawet przez osoby, które nigdy nie cierpiały na tę dolegliwość. Zespół objawów obejmuje: zawroty głowy, omdlenia, dzwonienie w uszach, niewyraźne widzenie, trudności z koncentracją, wyczerpanie, bóle głowy, nadmierną senność, zawroty głowy.

Objawy mogą występować przewlekle lub sporadycznie. Nagły spadek wartości ciśnienia krwi może wystąpić szczególnie w lecie, w wyniku wzrostu temperatury lub przy niedoborze cukru. Przy nagłej zmianie pozycji (np. przy szybkich ruchach z pozycji siedzącej do stojącej) ciśnienie krwi może ulec nagłemu obniżeniu, a w ciężkich przypadkach może mu towarzyszyć omdlenie.

Przewlekłe niedociśnienie tętnicze

Przewlekłe niedociśnienie tętnicze obejmuje objawy trudniejsze do rozpoznania, takie jak uporczywe ogólne zmęczenie, które będąc dość powszechnym objawem, może niekiedy nie mieć związku z tą patologią, nie zapewniając tym samym prawidłowego i natychmiastowego rozpoznania.

Jak już wspomniano, niskie ciśnienie krwi, pomimo opisanych objawów, nie jest jedną z niebezpiecznych patologii dla zdrowia układu krążenia, a czasami jest również wskaźnikiem dobrego funkcjonowania serca. Ciśnienie krwi jest klasyfikowane jako niskie, gdy minimalne wartości osiągają wartości pomiędzy 90 a 60 mmHg.

Wypróbuj krople, które unormują Twoje ciśnienie – Cardio Active

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Niskie ciśnienie krwi może mieć kilka przyczyn i czynników wywołujących, z których pierwsze to predyspozycje dziedziczne oraz niewłaściwa lub niewystarczająca z punktu widzenia żywieniowego dieta. Inne przyczyny obejmują:

 • odwodnienie
 • tachykardia
 • arytmia
 • cukrzyca
 • anemia
 • krwawienie
 • dysfunkcja tarczycy
 • dyzenteria
 • alergie
 • niedobór witamin
 • reakcje na leczenie farmakologiczne
 • reakcja na klimat i mikroklimat

Jak mierzyć ciśnienie krwi i jakie są najlepsze urządzenia?

Ciśnienie krwi może być mierzone łatwo i niezależnie nawet w domu. Utrzymywanie ciśnienia krwi pod kontrolą jest często konieczne dla zdrowia organizmu, nie tylko po to, aby sprawdzić, czy masz niskie ciśnienie krwi, ale szczególnie dla tych, którzy cierpią na konkretne choroby, takie jak nadciśnienie.

Niskie ciśnienie krwi: objawy, środki zaradcze, leczenie

Aby mierzyć ciśnienie krwi w sposób całkowicie autonomiczny wystarczy zakupić przenośne urządzenie elektroniczne, które jest zazwyczaj umieszczane na ramieniu i automatycznie oblicza wartości ciśnienia. Przy wyborze nowego urządzenia ważne jest, aby model posiadał certyfikat przynajmniej jednego z tych towarzystw: British and Irish Hypertension Society (BIHS), Association for the Improvement of Medical Instrumentation (AAMI), International Hypertension Protocol (ESH), które są odpowiedzialne za ich walidację kliniczną na poziomie międzynarodowym.

Najlepsze urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi

Osoby, które po raz pierwszy podchodzą do zakupu elektrycznego i przenośnego ciśnieniomierza, mogą być zdezorientowane szerokim wyborem marek i urządzeń w sklepach internetowych, takich jak Amazon, ale także w fizycznych sklepach specjalistycznych, takich jak apteki. W tym przypadku ważne jest, aby skupić się na funkcjach i jakości technicznej każdego produktu, wśród najlepszych zidentyfikowaliśmy następujące:

Niskie ciśnienie krwi: środki zaradcze i leczenie

Niskie ciśnienie krwi: środki zaradcze i leczenie

Jakie są możliwe środki zaradcze i sposoby leczenia, aby zwalczyć objawy niedociśnienia? Przy nagłych zmianach temperatury mogą okazać się przydatne klasyczne porady babci, w rzeczywistości, na przykład, pijąc szklankę wody i cukru jest czasami wystarczy, aby przywrócić wartości ciśnienia z natychmiastowym skutkiem. W przypadku zawrotów głowy lub omdlenia zaleca się leżenie i trzymanie nóg uniesionych, co pozwala na jak najlepsze krążenie krwi, która w ten sposób łatwiej dociera do serca i mózgu.

W momencie przewlekłego niskiego ciśnienia krwi jest istotne, aby przestrzegać kilku kroków, które należy wykonywać codziennie, takich jak:

 • pić dużo wody bogatej w sole mineralne
 • jedząc od czasu do czasu odrobinę lukrecji,
 • stosować odpowiednią dietę integrującą suszone owoce.

W przypadku obniżenia ciśnienia w wyniku utraty płynów na rzecz aktywności fizycznej, zaleca się uzupełnienie utraconych minerałów za pomocą suplementów na bazie potasu i magnezu lub spożywanie napojów lub pokarmów, które mają ich bogate stężenie, takich jak suszone morele, winogrona, szpinak, ziemniaki i fasola.


Dodaj komentarz