Pasożytnicze zakażenia jelitowe – objawy, przyczyny, leczenie

Pasożytnicze zakażenia jelitowe - objawy, przyczyny, leczenie

Pasożytnicze zakażenia jelitowe są wywoływane przez pasożyty, które atakują przewód pokarmowy. Pomimo przetrwania pasożytów we wszystkich częściach ciała, większość zakażeń występuje w jelitach i może powodować różne problemy i zaburzenia.

Zakażenie pasożytami

Do zarażenia pasożytami jelitowymi dochodzi zazwyczaj w wyniku spożywania niedogotowanego mięsa, wchłaniania przez skórę, przenoszenia drogą pokarmową i kałową oraz spożywania zakażonej wody. Przejdźmy przez wszystkie objawy, przyczyny i zabiegi dostępne do walki z jelitowych zakażeń pasożytniczych w następujących akapitach.

Objawy i charakterystyka zakażeń pasożytniczych

Objawy jelitowych inwazji pasożytniczych różnią się w zależności od rodzaju. Pasożyty, które rozmnażają się w jelitach, powodują różne zaburzenia u osoby dotkniętej infekcją. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje te powodują problemy żołądkowo-jelitowe i chroniczne zmęczenie. Pasożyty jelitowe są związane z przyczynami troficznymi i żywieniowymi.

Pasożyty jelitowe

Pasożyty jelitowe mogą powodować zapalenie jelita cienkiego i grubego, czerwonkę lub zaparcia, bóle brzucha, nadmierne zmęczenie, problemy trawienne, słaby apetyt, wymioty i nudności.

Zakażenia spowodowane przez pasożyty wpływają również na wchłanianie mikroelementów z diety, często powodując słaby apetyt, nieprawidłową utratę wagi, krwawienie w jelitach i anemię. U dzieci, jelitowe zarażenia pasożytnicze mogą również powodować zaburzenia wzrostu, deficyty fizyczne i umysłowe, podrażnienia skóry w okolicach odbytu i sromu.

Jakie są przyczyny jelitowych inwazji pasożytniczych?

Jakie są przyczyny jelitowych inwazji pasożytniczych?

Wśród przyczyn jelitowych inwazji pasożytniczych wymienia się przede wszystkim złe warunki życia, z wysoką częstością występowania u dzieci z krajów trzeciego świata. Inne przyczyny to spożycie zakażonej wody, niewłaściwa lub niedostateczna higiena osobista, zakażona gleba, przenoszenie drogą pokarmową i fekalną, brak odpowiednich urządzeń do usuwania odpadów, słaba dostępność wody pitnej, spożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa.

Pasożyty w jedzeniu

Pasożyty, które czają się w jelitach, są zazwyczaj przyjmowane z surowym jedzeniem lub przeżywają dzięki niskim i szybkim temperaturom gotowania. Kontakt z zakażoną glebą sprzyja zarażaniu się larwami pasożytów, ale również niezabezpieczone stosunki płciowe mogą zwiększyć ryzyko zarażenia. Dzieci są szczególnie podatne na zakażenia pasożytami jelitowymi.

Jak można zdiagnozować jelitowe zakażenie pasożytnicze?

W celu postawienia diagnozy często konieczne jest pobranie próbki skóry, która następnie jest analizowana w laboratorium. Może być również konieczne wielokrotne powtarzanie badań w celu znalezienia odpowiedniego leczenia.

Grupy pasożytów jelitowych

Do większości grup pasożytów jelitowych należą pierwotniaki i robaki obłe. Osoby z HIV są bardziej narażone na infekcje pasożytnicze jelit wywołane przez cryptosporidium, microsporidia i isospora. Pierwotniaki odpowiedzialne za infekcje mogą również wpływać na przewód pokarmowy jednocześnie z procesami jelitowymi.

  • Pasożyty Helminth (zwane również Metazoa) składają się z wielokomórkowych mikroorganizmów, które są szczególnie rozpowszechnione w krajach zachodnich. Do pasożytów nicieni należą Ascaris Lumbricoides, Ancylostoma Duodenale, Strongyloides Stercoralis, Enterobius vermicularis, Trichuris Trichiura, Trichinella Spiralis i cylindryczne Anisakis.
  • Pasożyty tasiemcowe dzielą się na tasiemce (Taeniae), tasiemce bąblowcowe (Echinococcus granulosus) i tasiemce wielojamowe (Multilocularis). Pasożyty z rodzaju Trematode dzieli się na Schistosoma Mansoni, Schistosoma Japonicum i Schistosoma Haematobium, które mają kształt liścia.

Metody zapobiegawcze – jak zapobiegać pasożytom?

Metody zapobiegawcze - jak zapobiegać pasożytom?

Aby zapobiec ryzyku zarażenia się jelitową chorobą pasożytniczą wywołaną przez pasożyty, należy przestrzegać pewnych zasad i prostych środków ostrożności. Podstawą profilaktyki jest prawidłowa higiena osobista, w tym higiena powierzchni, z którymi mamy kontakt.

Mycie rąk a pasożyty

W szczególności zaleca się dokładne mycie rąk, korzystanie z czystych, wybudowanych w tym celu latryn, stosowanie środków antykoncepcyjnych podczas stosunków płciowych. Mycie surowych pokarmów i ich odpowiednie gotowanie również okazują się niezbędne w próbach zapobiegania infekcji. Lekarze mogą również zbadać próbki krwi na obecność przeciwciał przeciwko aktualnej infekcji.

Leczenie jelitowych inwazji pasożytniczych

Aby aktywnie zwalczać pasożyty jelitowe, przepisuje się specyficzne leczenie farmakologiczne, które ma na celu zabicie obecnych pasożytów. Nowoczesne leki nie eliminują jednak bezpośrednio pasożytów, lecz hamują enzym odpowiedzialny za ich trawienie.

Leki na pasożyty

Leki przeciwpasożytnicze nie zawsze okazują się konieczne. W niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju infekcji, objawy mogą ustąpić samoistnie bez konieczności leczenia. Niektóre inwazje pasożytów jelitowych wymagają podawania leków antybiotykowych i przeciwgrzybiczych. W medycynie nie ma jednego leku, który działałby na wszystkie rodzaje infekcji wywołanych przez pasożyty.


Pasożytnicze zakażenia jelitowe - objawy, przyczyny, leczenie

Dodaj komentarz