Pigwa to zaokrąglony i żółty owoc, bardzo podobny do gruszki. Jest to jeden z niewielu jadalnych owoców, które nie są spożywane na surowo, ponieważ ma bardzo twardy i szorstki miąższ o gorzkim smaku.
Owoc ten ma kilka zalet, ponieważ jest bogaty w kompleks witamin A, C, B i E, kwas jabłkowy, pektyny, minerały takie jak potas, żelazo i miedź.
Co to jest pigwa i jak działa?
Pigwa jest rośliną. Nasiona są wykorzystywane jako lek. Ludzie przyjmują pigwę w postaci proszku, ekstraktu lub herbaty na zaburzenia trawienia, w tym ból żołądka i jelit (zapalenie żołądka i jelit), a także biegunkę. Pigwa jest również stosowana na kaszel.
Niektórzy ludzie stosują pigwę bezpośrednio jako kompres lub okład na urazy, opuchnięte i bolesne stawy, bolesność sutków oraz zgazowane lub głęboko skaleczone palce. Balsam jest używany do łagodzenia oczu.
W żywności owoce pigwy są wykorzystywane do produkcji dżemu, galaretki, marmolady i budyniu. Wykorzystuje się je również do produkcji soków i wina.
Korzyści, jakie pigwa może przynieść dla zdrowia:
- Łagodzi objawy bólu gardła
Ponieważ ma witaminę C, właściwości antyseptyczne, przeciwskurczowe i uspokajające, pigwa jest wskazana w leczeniu bólu gardła, pleśniawki i innych stanów zapalnych. Aby wzmocnić to leczenie, należy stosować pigwę w postaci herbaty. - Doskonały sojusznik w walce z wyczerpaniem fizycznym i psychicznym
Jako taka, może być również wskazana w leczeniu zespołu wypalenia zawodowego. - Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL
Ponieważ jest to owoc z dużą ilością skoncentrowanego rozpuszczalnego błonnika i ze względu na skład pektyn, spożywanie pigwy pomocniczej obniża zły cholesterol. - Problemy z dziąsłami
Ma działanie zmiękczające, które poprawia i łagodzi stan zapalny skóry lub błon śluzowych. Pomaga również w leczeniu pleśniawek.
Pigwa – odpowiednie dawkowanie
Odpowiednia dawka pigwy zależy od kilku czynników, takich jak wiek użytkownika, stan zdrowia i kilka innych warunków. Obecnie nie ma wystarczających informacji naukowych, aby określić odpowiedni zakres dawek pigwy. Należy pamiętać, że produkty naturalne nie zawsze są bezpieczne, a dawki mogą być ważne. Należy przestrzegać odpowiednich wskazówek na etykietach produktów i skonsultować się z farmaceutą, lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia przed użyciem.
Pigwa do herbaty przepis – Twoja zimowa rozgrzewka
Herbata z pigwy to herbata perska. Jest bogata w składniki odżywcze. Jest bogata w witaminę C, witaminę B i miedź. Uwierz mi na słowo. Jest pyszna! Idealna na chłodne zimowe dni!
Możesz wybrać jedną z tych dwóch metod, aby przygotować wysokiej jakości herbatę:
- Aby uzyskać naturalny proces, można wysuszyć startą pigwę na świeżym powietrzu, a następnie podgrzać ją na patelni.
- Alternatywnie, można suszyć kawałki pigwy w piekarniku w temperaturze 175 ° F przez 3-4 godziny, aby wydobyć jasną słodycz pigwy.
Przez setki lat Irańczycy pili kawę i uwielbiali ją. Istniały kawiarnie, w których ludzie gromadzili się, pili kawę i słuchali perskiej poezji, ale wszystko zmieniło się, gdy do kraju sprowadzono czarną herbatę i zaparzono pierwszy dzbanek. Od tego czasu herbata jest najpopularniejszym napojem w Iranie, a słowa takie jak „Souri” stały się jednymi z najpopularniejszych. Souri to perskie słowo. Oznacza kogoś, kto kocha herbatę i pije ją często.
Spośród wszystkich rodzajów herbaty, czarna herbata i herbata z pigwy są najpopularniejsze w Iranie i nie bez powodu. Gorzki smak czarnej herbaty słodzonej kostkami cukru jest imponujący.
Nalewka z pigwy przepisy
Dojrzałe pigwy mają silny aromat przypominający jabłka, gruszki i owoce tropikalne, takie jak guawa. Pigwy zaczynają pojawiać się w tropikalnych/dziwnych alejkach owocowych sklepów spożywczych w połowie jesieni, kiedy liście zaczynają się obracać. Zwykle cierpkie i kwaśne, gdy są spożywane na surowo, pigwy tracą ten charakter po ugotowaniu i stają się słodkie i pachnące – często trafiają do dżemów, konfitur i galaretek ze względu na wysoką zawartość pektyn. Na szczęście można również uzyskać wszystkie te unikalne cechy pigwy, dodając je do alkoholu i zamieniając je w pachnący i łagodny bursztynowy likier. Pigwy są wyjątkowym i pysznym likierem, którego jeszcze nie widziałem na sklepowych półkach i stanowią naprawdę świetny prezent lub sposób na przetrwanie świąt.
Składniki:
- 2 funty dojrzałych pigw
- 2 organiczne cytryny
- 1 ½ kwarty wódki
- 1 funt białego cukru
Instrukcja:
- Przetrzyj pigwę ręcznikiem kuchennym, aż skórka będzie gładka. Pokrój nieobraną pigwę w drobną kostkę.
- Obierz skórkę z cytryny w spiralki za pomocą cienkiej obieraczki. Wycisnąć cytryny i odmierzyć 3/4 szklanki soku z cytryny.
- Połączyć pigwę, skórkę z cytryny, sok z cytryny, wódkę i cukier w dużym słoiku ze szczelną pokrywką. Wszystkie składniki muszą być całkowicie pokryte płynem. Przechowywać w ciepłym miejscu lub na nasłonecznionym parapecie przez 4 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając.
- Wyłóż sito wilgotną gazą i odcedź płyn. Użyj drewnianej łyżki, aby wycisnąć jak najwięcej płynu z kawałków pigwy. Wlać odcedzony likier z pigwy do wysterylizowanych butelek i szczelnie zamknąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostawić do dojrzewania na 6 tygodni w chłodnym miejscu.
Wskazówki:
- Pigwę należy dobrze wytrzeć ręcznikiem papierowym, aby usunąć wszystkie kłujące włoski, a następnie bardzo dobrze umyć, najlepiej kilka razy.
- Podczas 6-tygodniowego okresu dojrzewania na dnie butelek osadzi się osad. Nalewkę z pigwy można pić razem z osadem lub ponownie przecedzić przez gazę o drobnych oczkach, jeśli chcemy podarować ją w prezencie.
Syrop z pigwy przepis – naturalny eliksir zdrowia
Chociaż syrop jest tutaj celem, jest on również produktem ubocznym gotowania pigwy. Po odcedzeniu syropu, ugotowane pigwy są idealne do ciast, tart lub po prostu do porannego jogurtu lub owsianki.
Uwaga: Syrop z pigwy można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce do 5 dni.
Składniki:
- 2 funty pigwy, obrane i pokrojone na ćwiartki
- 5 szklanek wody
- 1/2 szklanki miodu
- 1/2 szklanki cukru
Sposób przygotowania:
- W dużym rondlu wymieszać pigwę, wodę, miód i cukier. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, mieszając, aż cukier się rozpuści.
- Przykryć, zmniejszyć ogień do niskiego i gotować na wolnym ogniu, aż pigwa będzie miękka (45-50 minut).
- Lekko ostudzić i odcedzić syrop. Powinno być około 1 1/4 szklanki syropu. Jeśli nie, dodać wody lub delikatnie zredukować na małym ogniu. Zachowaj ugotowaną pigwę do innego wykorzystania, a syrop przechowuj w lodówce, aż będzie gotowy do użycia.
Konfitura z pigwy przepis
Bardzo aromatyczny i słodki dżem z pigwy to prosty i pyszny preparat, który można stosować zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach. Nie tylko pyszny, ale i zdrowy: pigwy mają wiele zalet i są niskokaloryczne.
Co jest potrzebne do przygotowania dobrego dżemu z pigwy? Oczywiście owoce, 1 kg pigwy, 400 g cukru i sok z cytryny. Jest to tradycyjny przepis na pyszny domowy dżem z pigwy, bez konserwantów i zagęszczaczy. Skórka pigwy jest bogata w pektynę, rozpuszczalny błonnik pokarmowy, dlatego ludzie dodają kawałek pigwy podczas przygotowywania innych dżemów.
Przygotowanie dżemu z pigwy
Jaki jest tradycyjny przepis na dżem z pigwy? Jak przygotować dżem z pigwy w domu w 40 minut.
- Przede wszystkim umyj pigwy i zetrzyj z nich sierść, która zwykle chroni owoce na drzewie. W międzyczasie przygotuj w misce mieszankę wody i soku z jednej cytryny.
- Przekrój pigwy na połówki, usuwając rdzeń; zachowaj skórkę, która zawiera pektynę. Po przekrojeniu zanurz je w mieszaninie wody i cytryny, aby uniknąć procesu utleniania.
- Napełnij rondel wodą i doprowadź ją do wrzenia, zanurz kawałki pigwy i gotuj, aż będą miękkie. Zwykle zajmuje to od 15 do 20 minut.
- Odcedź pigwy, rozgnieć je tłuczkiem do ziemniaków lub podobnym narzędziem. Dodaj sok z cytryny i cukier do tej mieszanki: 400 g cukru na kilogram pigwy. Gotuj na małym ogniu, aż dżem osiągnie pożądaną konsystencję, często mieszaj, aby uniknąć przywierania preparatu do patelni lub przypalenia.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35661598