Starzenie się skóry jest naturalnym procesem fizjologicznym związanym z organizmem i najbardziej widocznymi oznakami na skórze. W niektórych przypadkach starzenie się skóry jest jednak częścią specyficznej patologii, takiej jak przedwczesne starzenie się.
Można zapobiegać starzeniu się skóry, prowadząc zdrowy tryb życia, stosując zbilansowaną dietę i używając kosmetyków o naturalnej recepturze. Wśród bardziej inwazyjnych środków można również uciec się do chirurgii, aby wygładzić najbardziej wyraźne zmarszczki. Z kolei w przypadku przedwczesnego starzenia się skóry sprawa wygląda drastycznie inaczej, z nieodwracalnymi objawami zarówno na poziomie estetycznym, jak i degradacji narządów wewnętrznych.
Wypróbuj krem przeciwzmarszczkowy- Biorecin
Rodzaje starzenia się skóry
Przedwczesne starzenie się skóry dzieli się na typologię chronologiczną i fotoindukowaną. Chronologiczne starzenie się skóry jest naturalnym procesem postępującym w organizmie, wynikającym z uwarunkowań genetycznych. Z tego punktu widzenia, medycyna-nauka kontynuuje badania nad środkami zaradczymi i interwencjami w celu przedłużenia długowieczności komórek. Z kolei przedwczesne fotostarzenie się skóry ma przyczyny związane głównie z opisanymi powyżej złymi nawykami. Należy podkreślić, że starzenie się skóry u kobiet jest regulowane również przez rolę hormonów, takich jak spadek estrogenów spowodowany menopauzą.
Naturalne starzenie się skóry: jak do niego dochodzi i co się z nim wiąże?
Proces naturalnego starzenia się skóry postępuje wraz z upływem czasu i wiekiem u każdego podmiotu. Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, zwana naskórkiem, z upływem czasu ulega różnym zmianom, stając się wyraźnie cieńsza. Upośledzona jest również zdolność do zatrzymywania płynów, a także produkcja łoju i zdolność komórek do rozmnażania się.
Starzenie się skóry powoduje pojawianie się zmarszczek na całym ciele, ale są one bardziej widoczne na najbardziej narażonym obszarze twarzy. Oprócz zmarszczek, wraz z upływem czasu na skórze pojawiają się klasyczne plamy skórne, a na skutek spadku zawartości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, elastyczność skóry ulega rozluźnieniu. W głębszej warstwie skóry właściwej, zwanej hipodermą, dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej, a skóra ma tendencję do zagłębiania się, jak w przypadku policzków twarzy.
Jakie są przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry?
Do mniej poważnych przyczyn należą przede wszystkim nieprawidłowe codzienne nawyki związane z niewłaściwą dietą, nadużywanie alkoholu, narkotyków, palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce. Starzenie się skóry może być również spowodowane określonymi patologiami, na które obecnie nie ma skutecznych metod leczenia, a w przypadku których organizm ma tendencję do wewnętrznego i zewnętrznego starzenia się bez możliwości odwrócenia tego procesu. W przypadku przedwczesnego starzenia się skóry spowodowanego rzadkimi chorobami, takimi jak zespół Wernera, obiekt mimo młodego wieku idzie na pewną śmierć. Do najczęstszych przyczyn należy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, w najmniej odpowiednich godzinach dnia, przy braku kremów ochronnych o odpowiedniej ilości.
Słońce jest w stanie przeniknąć do najgłębszych warstw skóry właściwej, uszkadzając DNA komórek i zwiększając ryzyko wystąpienia patologii raka skóry. Nadmierna ekspozycja na promienie UV powoduje wczesne pojawienie się zmarszczek i bruzd, szczególnie na twarzy. Palenie papierosów zwiększa również ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry. Aby zachować zdrowie skóry, lepiej jest wyeliminować nikotynę ze swojego stylu życia.
Kładzenie się spać bez zmywania makijażu zwiększa ryzyko starzenia się skóry. Często zaleca się stosowanie kremu nawilżającego lub serum na noc, zwłaszcza po demakijażu, aby przywrócić skórze niezbędne nawilżenie. Na poziomie dietetycznym należy natomiast starać się ograniczyć spożycie nadmiernie tłustych pokarmów, przemysłowych, takich jak produkty przetworzone, mięso i pikantne kiełbasy, cukier i sól.
Naturalne środki przeciw starzeniu się skóry
Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, w przypadku gdy nie występują rzadkie choroby wtórne, konieczne jest przestrzeganie szeregu wskazówek i trików. Przede wszystkim ważne jest, aby przestrzegać zdrowej i zrównoważonej diety, unikając nadmiaru i nadużyć. Również z punktu widzenia zdrowia organizmu istotne jest wyeliminowanie palenia papierosów oraz przyjmowania używek, w tym napojów alkoholowych.
Co mówi na ten temat ministerstwo zdrowia
Ekspozycja na słońce powinna odbywać się w godzinach zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia i ekspertów, z zastosowaniem kremów ochronnych o wysokim stopniu ochrony. Makijaż należy usuwać codziennie wieczorem przed pójściem spać, wybierając serum na bazie kwasu hialuronowego lub w 100% naturalne formuły nawilżające, bez ryzyka dla zdrowia skóry i ciała.
Starzenie się skóry może być również leczone dzięki różnym kosmetykom dostępnym na rynku, takim jak kremy i balsamy. W tym przypadku ważne jest, aby dokładnie ocenić formułę składników obecnych wewnątrz i ich niezawodność, w celu uniknięcia podrażnień i stanów zapalnych skóry. Na rynku można również znaleźć specjalne suplementy diety o działaniu przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym, wyprodukowane w 100% z naturalnych składników. Zadaniem suplementów jest działanie nie tylko zewnętrzne, na skórę, ale również wewnętrzne na poziomie organizmu zmierzające do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania skóry właściwej.
Kiedy uciekać się do operacji? Najczęściej stosowane metody leczenia chirurgicznego
W najbardziej krytycznych przypadkach starzenia się skóry można zastosować inwazyjny zabieg chirurgiczny, czyli klasyczny lifting. Inną metodą są zastrzyki z wypełniaczy, które często mogą powodować skutki uboczne i przeciwwskazania zdrowotne. Decydując się na zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, należy kierować się wyłącznie do lekarzy specjalistów.
Zabiegi laserowe mogą również często okazać się skuteczne w usuwaniu niektórych linii i plam na skórze. Kilka metod medycznych opiera się na regeneracji tkanek przy wsparciu określonych maszyn. W zależności od obszarów twarzy, na których należy interweniować, w przypadku starzenia się skóry, można uciec się do botoksu ust, ogólnego liftingu twarzy, wypełniaczy ust, operacji opadających powiek, chirurgicznego leczenia kości policzkowych.
Najbardziej innowacyjnymi metodami leczenia są igłowanie, terapia biofotonowa i ozonoterapia. Igłowanie polega na mechanicznym remodelowaniu zmarszczek mimicznych, ale także trądziku i rozstępów na skórze. Terapia biofotonowa polega na innowacyjnym zabiegu laserowym na skórze twarzy, natomiast ozonoterapia wykorzystuje ozon i jest stosowana w terapii uzupełniającej do leczenia zmarszczek i bruzd na skórze twarzy.
Przeczytaj co najlepsze na detox
- Fungo Killer – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Proctowell – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Gastromin – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Slimcaps – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Nicotinon Premium – opinie, efekty, skład, cena i gdzie kupić?