Zaburzenia erekcji – objawy, przyczyny, leczenie

Zaburzenia erekcji - objawy, przyczyny, leczenie

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka męskiego pokolenia w każdej grupie wiekowej. Częściej występuje u osób po 50. roku życia, ale może pojawić się także we wczesnej dorosłości, a czasem nawet w okresie dojrzewania. Nie jest to prawdziwa patologia, ale symptom związany z innymi problemami i może wynikać z czynnika psychologicznego lub nadużywania leków.

Stan ten sprawia, że cierpiący na niego mężczyźni są skrępowani w relacjach intymnych i niechętnie szukają porady u lekarza. Ale zagłębmy się we wszystkie aspekty, przyczyny i możliwe rozwiązania dla zaburzeń erekcji.

Co to są zaburzenie erekcji?

Zaburzenia erekcji to stan, w którym istnieje niezdolność do posiadania lub utrzymania erekcji penisa, nawet w obecności pożądania seksualnego. U mężczyzn stan ten może również odgrywać ważną rolę w ich nastroju, relacji z partnerem i ogólnie w jakości ich życia. Często termin „dysfunkcja” jest również używany w celu rozszerzenia pola do innych zaburzeń natury seksualnej, które mogą być zamknięte jako „impotencja”, ponieważ oba terminy są równoważne.

Kiedy ta patologia nie jest odpowiednio traktowany lub nie interweniował w odpowiednim czasie, tutaj jest to, że może negatywnie wpływać na jakość życia pacjenta dotkniętego, jak to może generować powikłania.

Jakie są objawy i przyczyny zaburzeń erekcji?

Jakie są objawy i przyczyny zaburzeń erekcji?

Jedynym objawem związanym z zaburzeniami erekcji jest trudność w uzyskaniu wzwodu lub jego utrzymaniu podczas stosunku płciowego. Obawy wynikające z zaburzeń erekcji są często przyczyną ich utrwalania, jak w błędnym kole.

Przyczyn zaburzenia może być wiele, ale często są one związane z psychiką: stres, niepokój, lęki, złe relacje z partnerem, urazy psychiczne i depresja muszą być badane i analizowane, aby zrozumieć, czy mogą one być czynnikami odpowiedzialnymi. Inne przyczyny, które mogą prowadzić do tego problemu to:

  • o charakterze ogólnoustrojowym i czynnościowym: spadek testosteronu lub zaburzenia hormonalne, są możliwościami, które należy rozważyć i mogą być spowodowane patologiami endokrynologicznymi lub stosowaniem leków anabolicznych;
  • typ krążeniowy: objawem mogą być zaburzenia erekcji;
  • związane z nadmiernym spożyciem leków lub stosowaniem niektórych z nich, których efektem ubocznym są problemy z erekcją;
  • dzwonek alarmowy znacznie poważniejszych patologii, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy Alzheimera;
  • fizyczno-anatomiczna: anatomiczna zmiana penisa;
  • urazowe: uszkodzenie penisa w wyniku operacji;
  • przyczyny psychologiczne: lęk, depresja, urazy emocjonalne, spadek libido i dezorientacja umysłowa.

Czynniki ryzyka zaburzeń erekcji

Prowadzenie niewłaściwego stylu życia może zaszkodzić życiu seksualnemu. Do zachowań ryzykownych należą:

  • zwiększona masa ciała;
  • palenie: nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego jest elementem, na którym, potencjalnie, można wskazać palcem w obecności zaburzeń erekcji;
  • alkoholizm i sporadyczne spożywanie alkoholu: nawet zwykły wieczór ekscesów może doprowadzić do epizodu braku erekcji;
  • zażywanie narkotyków;
  • prowadzenie siedzącego trybu życia;
  • niedostateczne odżywianie;
  • za mało snu;
  • starzenie.

Diagnostyka zaburzeń erekcji

Diagnostyka zaburzeń erekcji

Pierwszym typem lekarza, do którego należy się zwrócić w przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu męskiego narządu płciowego, jest androlog. To ostatnie zweryfikuje obecność lub brak zmian w obrębie penisa, zapobiegając lub potwierdzając problemy związane bezpośrednio z jego funkcjonalnością. W przypadku negatywnych wyników, inni specjaliści będą musieli się tym zająć, w zależności od podejrzewanej przyczyny: endokrynolog, neurolog, kardiolog i psycholog mogą być kolejnymi krokami.

Na tym etapie musisz pamiętać, że nie ma się czego wstydzić. Organizm ludzki składa się ze wzlotów i upadków i nie można oczekiwać maksymalnej wydajności przez cały czas. Tak jak chwila psychicznego zamętu może sprawić, że zapomnisz o ważnej sprawie lub stan fizycznego osłabienia może zniweczyć twoje wyniki na siłowni, tak i system seksualny nie jest wolny od okresowych awarii.

Rokowanie i zapobieganie

Rokowanie zależy w dużej mierze od stopnia uleczalności przyczyny, która wywołała dysfunkcję. Jeżeli przyczyna jest uleczalna, rokowanie jest pomyślne. W przeciwnym razie, jeśli nie ma możliwości wyleczenia, rokowanie jest negatywne. Ważne jest, aby bez skrępowania zwrócić uwagę lekarzowi na każdy rodzaj symptomatologii występującej podczas stosunku płciowego, aby mógł on natychmiast interweniować, wykonując odpowiednie badania i ewentualne wizyty specjalistyczne, ustalając w ten sposób czynnik wyzwalający i najwłaściwszą terapię farmakologiczną. Objawowe leczenie farmakologiczne uległo w ostatnich latach znacznej poprawie, co pozwoliło na uzyskanie bardzo zadowalających wyników u pacjentów cierpiących na zaburzenia erekcji.

Aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, konieczne jest podjęcie szeregu środków ostrożności, które zmniejszają czynniki ryzyka, takie jak: nie palić, zwracać uwagę na swoją wagę ciała, utrzymanie cukru we krwi pod kontrolą, nie biorąc narkotyków, nie nadużywając alkoholu i prowadząc życie, które jest tak mało siedzący, jak to możliwe. Zdrowa i konsekwentna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu wielu czynnikom ryzyka, które omówiliśmy.

Wytyczne dietetyczne – produkty zwiększające libido

Wytyczne dietetyczne - produkty zwiększające libido

Jak wiadomo, tak zwane „afrodyzjak” żywności od czasów starożytnych były spożywane dla ich stymulującego działania. W szczególności, wśród tych pokarmów uważanych za eliksir dla życia seksualnego, możemy znaleźć: niebieskie ryby, takie jak dorsz, i skorupiaki. Te pokarmy są głównie bogate w omega 3, ale także w wiele innych właściwości odżywczych, które są dobre dla zdrowia naszego organizmu. Ponadto zawierają argininę, doskonały środek rozszerzający naczynia krwionośne, przydatny w przypadku zaburzeń erekcji.

Ciemna czekolada zawsze była uważana za afrodyzjak, ponieważ ma takie samo działanie jak środek rozszerzający naczynia krwionośne. Żywność, która daje szereg korzyści dla naszego organizmu, zwalczając stany zapalne i zwiększając pamięć. Do tego możemy również polecić

  • kawa: cenna pomoc w przypadku tej patologii, ponieważ wpływa na zwiększenie przepływu krwi do penisa;
  • spożywanie witaminy C: którą możemy znaleźć w owocach cytrusowych, pomaga zwalczać problemy z erekcją;
  • przyprawy: które nie tylko nadają smak w kuchni, ale są doskonałymi afrodyzjakami. Wśród nich znajdziemy imbir i wanilię;
  • czerwone wino: które ma działanie relaksujące, ale bez przekraczania go;
  • witamina D: którą można znaleźć w jogurtach, serach i jajkach.

Środki zaradcze: leki, chirurgia i leczenie naturalne

Zaburzenia erekcji mogą być leczone poprzez działanie na objaw lub przyczyny leżące u podstaw. U młodszych osób, zazwyczaj problem ma podłoże psychologiczne i możliwe jest sięgnięcie po leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy lub naturalne związki stymulujące pojawienie się normalnej i fizjologicznej erekcji.

W innych sytuacjach, jeśli zaburzenia erekcji są oznaką jakiejś innej formy uleczalnej choroby, lekarz będzie działał głównie na tej podstawie. W przeciwnym razie przepisane zostaną leki pobudzające.

Gdy epizody są nawracające, a konwencjonalne metody leczenia okazują się całkowicie nieskuteczne, można uciec się do celowanych zabiegów chirurgicznych, zastosowania protez lub fal uderzeniowych, w przypadku osób poddanych prostatektomii.


Dodaj komentarz