Zapalenie stawów: objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie

Zapalenie stawów: objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie

Zapalenie stawów jest chorobą zapalną stawów, która może powodować obrzęk i sztywność. Do najczęstszych przyczyn należą zapalenia powstałe w wyniku urazów lub chorób zwyrodnieniowych. W kolejnych punktach omówimy wszystkie objawy, przyczyny, rodzaje zapalenia stawów i sposoby leczenia.

Zapalenie stawów jest chorobą zapalną dotyczącą stawów, nie należy jej mylić z artrozą, która nie jest chorobą chorobliwą, lecz przewlekłą. Zapalenie stawów powoduje ból i sztywność, szczególnie w kierunku kończyn górnych i nadgarstków. W zależności od typu, choroba jest klasyfikowana do ostrego zapalenia stawów lub przewlekłego zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, septycznego zapalenia stawów.

Jakie są objawy zapalenia stawów?

Jakie są objawy zapalenia stawów?

Początkowe objawy zapalenia stawów to ból, stan zapalny stawów, sztywność utrzymująca się przez około 30 minut po przebudzeniu, brak apetytu, nadmierne zmęczenie.

W przypadku ostrego zapalenia stawów występuje zaczerwienienie, obrzęk, impotencja czynnościowa, ciepło termo-dotykowe, ból. Objawy zapalenia stawów nasilają się pod wpływem nadmiernych obciążeń stawów, zmienności klimatu i zmian temperatury.

We wstępnej diagnostyce klinicznej zapalenia stawów wykonuje się szereg badań laboratoryjnych, w tym ocenę nieswoistych wskaźników zapalenia, protidogramu, dopełniacza, autoprzeciwciał i krioglobulin. Do instrumentalnej oceny zapalenia stawów zalicza się również: USG, TK, MRI, scyntygrafię, PET, kapilaroskopię i artroskopię.

Jakie są przyczyny zapalenia stawów?

Przyczyny zapalenia stawów mogą mieć postać różnych chorób pokrewnych i predyspozycji zawodowych. Do najczęstszych przyczyn należą: długotrwałe urazy, nadmierne obciążenia i przeciążenia stawów, pochodzenia reumatycznego, choroby autoimmunologiczne, sklerodermia.

Rodzaje zapalenia stawów

Zapalenie stawów może objawiać się w postaci jednego z następujących typów:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (w przypadku chorób autoimmunologicznych).
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub markerowo ujemne zapalenie stawów (grupa zapaleń stawów podzielona na Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, Łuszczycowe zapalenie stawów, Enteropatyczne zapalenie stawów, Reaktywne, Niezróżnicowane, Młodzieńcze, SAPHO zapalenie stawów).
  • Kryształowe zapalenie stawów (zwane również dysmetabolicznym, spowodowane przez chorobę odkładania pirofosforanu dwuwodnego wapnia, podagrę, chorobę odkładania szczawianu wapnia, chorobę odkładania apatytu wapnia).
  • Septyczne zapalenie stawów
  • Przewlekłe zapalenie stawów w dzieciństwie
  • Niezróżnicowane zapalenie stawów

Zabiegi mające na celu zwalczanie zapalenia stawów

Zabiegi mające na celu zwalczanie zapalenia stawów

Jeśli zdiagnozowano zapalenie stawów, ważne jest, aby nie przeciążać stawów, aby nie pogłębiać sztywności i bólu. Jeśli masz nadwagę, ważne jest, abyś stosował zrównoważoną, niskokaloryczną dietę, aby zmniejszyć objawy zapalenia.

Pokarmy zalecane w przypadku zapalenia stawów to te o wysokiej funkcji sercowo-naczyniowej, bogate w Omega 3, przyjmowane w połączeniu z glukozaminą, ważnym składnikiem chrząstki.

Środki fitoterapeutyczne

Zapalenie stawów można również leczyć za pomocą naturalnych środków fitoterapeutycznych o działaniu przeciwzapalnym. Aloe Vera ma właściwości przeciwzapalne nadane przez sterydy, przydatne w przypadku problemów kostno-stawowych i zapalenia stawów. Diabelski pazur ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne w przypadku zapalenia stawów, dzięki Harpagosydom obecnym w korzeniu rośliny. Boswellia jest rośliną o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwartretycznych, bez skutków ubocznych i przeciwwskazań.

Roślina Spirea ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, odpowiednie do zwalczania objawów zapalenia stawów wpływających na stawy. Już kąpiele borowinowe do użytku zewnętrznego mogą złagodzić objawy zapalenia stawów, a kwiaty Bacha są zalecane w przypadku chronicznego zmęczenia spowodowanego chorobą.

Inne naturalne środki zaradcze obejmują stosowanie olejków eterycznych, takich jak Gaultheria procumbens, Juniperus communis i Eucaliptus citriodora. Odwar z kurkumy ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne w przypadku zapalenia stawów, podobnie jak wyciąg z liści oliwnych.

Codzienna aktywność fizyczna

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów powinny starać się przestrzegać odpowiedniej codziennej aktywności fizycznej, utrzymywać prawidłową ruchomość i napięcie mięśni. Wśród dyscyplin sportowych najbardziej wskazanych w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów znajdują się: kinezyterapia czynna i bierna, pływanie, joga, ćwiczenia na postawę ciała.

Artroza: objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Artroza: objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Artroza jest chorobą zwyrodnieniową stawów, znaną również jako choroba zwyrodnieniowa stawów. Choroba dotyka około 10% światowej populacji, głównie osób powyżej 60 roku życia. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje na ogół ból stawów, podczas gdy nowa tkanka łączna i kostna ma tendencję do narastania w dotkniętym chorobą obszarze. Przyjrzyjmy się więc bliżej wszystkim objawom, przyczynom, diagnozom i sposobom leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból i zmiany w stawach i jest klasyfikowana jako choroba zwyrodnieniowa. Artroza powoduje również zmiany w chrząstce, która ma tendencję do ścieńczenia, powodując osteosklerozę, tworzenie osteofitów brzeżnych, szczelin, z wyraźnym uszkodzeniem błony maziowej.

Jakie są rodzaje artrozy?

Patologia artrozy jest podzielona na różne typy w zależności od objawów i przyczyn:

  • Pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawów: jeśli ma ostre stadium i przyczyny genetyczne.
  • Wtórna artroza: spowodowana zabiegiem chirurgicznym, urazem, przyczynami septycznymi lub mechanicznymi.
  • Zlokalizowana choroba zwyrodnieniowa stawów: jeśli występuje w określonym obszarze.
  • Uogólniona artroza: jeśli występuje w więcej niż jednym stawie.

W zależności od miejsca występowania choroby wyróżnia się artrozę poszczególnych stawów, spondyloartrozę kręgosłupa, spondylozę lędźwiową i artrozę szyjną.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów?

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów?

Pomimo wzrostu możliwości zachorowania po 60 roku życia, artroza może być konsekwencją nadwagi, przypadków rodzinnych, płci żeńskiej, urazów, długotrwałych obciążeń stawów, zaburzeń pracy kończyny górnej, kifozy, skoliozy, cukrzycy, podagry, choroby Wilsona, boreliozy, deficytów czaszkowo-żuchwowych.

Wspólne trzaskanie, z drugiej strony, nie wydaje się mieć naukowych podstaw medycznych w porównaniu do popularnego przekonania. Joint popping jest często związane z obrzękiem kończyn górnych, zwłaszcza rąk, również związane z paleniem tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, ponownie bez potwierdzonych dowodów naukowych.

Objawy i diagnoza

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów występują w obszarze stawu lub stawów objętych chorobą. Spektrum objawów obejmuje ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości podczas ruchu, deformacje stawów, sztywność, dyskomfort kręgosłupa oraz zużycie chrząstki, które może prowadzić do innych zaburzeń i chorób.

Rozpoznanie artrozy stawia się na podstawie dokładnego wywiadu i badań klinicznych, np. zdjęć rentgenowskich. Analizy i radiogramy oceniają zmniejszenie przestrzeni stawowej, zmiany kostno-stawowe, możliwe powstawanie osteofitów na krawędziach stawów, torbielowate obszary pod chrząstką. Badanie rentgenowskie często nie jest skorelowane z nasileniem objawów.

Leczenie i środki zaradcze w przypadku artrozy

W większości przypadków artrozę leczy się za pomocą leków, takich jak paracetamol. W przypadku braku poprawy w zakresie dolegliwości bólowych można również zalecić terapię lekami z grupy NLPZ. Choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga zmiany stylu życia, od aktywności fizycznej po codzienną dietę. Środkami przeciwbólowymi przepisywanymi na ból stawów, oprócz paracetamolu, są opiaty, takie jak morfina i fentanyl.

Aktywność fizyczna i fizjoterapia

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów muszą podjąć pewne niezbędne kroki, aby spróbować powstrzymać objawy i degenerację choroby w stawach. Stała, codzienna aktywność fizyczna może pomóc w złagodzeniu większości objawów, zwłaszcza tych związanych z bólem.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów fizjoterapia może również poprawić stan stawów. W niektórych przypadkach manipulacja przez profesjonalnego fizjoterapeutę jest bardziej skuteczna niż sama aktywność fizyczna.

Odżywianie i prawidłowa dieta

W przypadku artrozy i nadwagi konieczne jest stosowanie diety niskokalorycznej w celu zmniejszenia masy ciała obciążającej stawy. Utrata wagi łagodzi objawy bólu i obrzęku, ale także sztywność stawów i nadmierne zmęczenie. Prawidłowa dieta znacznie ogranicza konieczność stosowania terapii farmakologicznej.


Dodaj komentarz